BESKIDY DOCZEKAŁY SIĘ SWOJEGO ŚWIĘTA

dodano: poniedziałek, 28 sierpnia 2017 r.
W sobotę 26 sierpnia spod Domu Ludowego w Juszczynie na szlak wyruszyli uczestnicy Święta Gór oraz III Rajdu Koła PTTK Globtroter. Trasa wędrówki była szczególna, bo był to pierwszy przemarsz nowo utworzoną ścieżką spacerową, zaczynającą się w Juszczynie przechodzącą przez Groń, Kiczorę, Jastrzębicę, i dalej przez Przełęcz u Polaka na Słowiankę i Palenicę.

„Święto Morza w Beskidach mamy już od lat, dlaczego zatem nie ma Święta Gór?” – od tej myśli w ubiegłym roku zaczęły się przygotowania do pierwszego „Święta Gór” i tak już zostało… W tym roku na uczestników czekała spora dawka atrakcji odpowiednich dla prawdziwych miłośników turystyki. Zamiast reflektorów, fajerwerków i gwiazd popkultury, były widoki, aktywny wypoczynek i… nowa ścieżka spacerowa.

Organizatorami rajdu i twórcami ścieżki jest Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy–Wieprz oraz Koło PTTK Globtroter w Brzuśniku.

- Otwarcie nowej ścieżki spacerowej, które nastąpiło 26 sierpnia to kolejny krok w stronę rozwoju turystyki górskiej oraz promocji aktywnego i odpowiedzialnego sposobu spędzania wolnego czasu – tłumaczy Agnieszka Biegun Dyrektor GCPKT – już od dawna marzyliśmy o uporządkowaniu dzikich ścieżek na tym teranie. Staraliśmy się, aby zaplanowana przez nas trasa jak najlepiej komponowała się z istniejącymi szlakami turystycznymi. W efekcie powstała widokowa trasa z przeznaczeniem do uprawiania turystyki spacerowej, rowerowej oraz narciarstwa skiturowego.

Wędrówkę nową ścieżką spacerową sfinalizowała wspólna biesiada na Palenicy oraz konkurs turystyczno-krajoznawczy dla dzieci i dorosłych. Dla uczestników rajdu zagrała kapela Zespołu Regionalnego „Grojcowianie”.

Wydarzenie to zakończyło także prowadzony w czasie wakacji cykl pn. „W góry z Centrum Kultury!”, w ramach którego zorganizowane były rajdy górskie. Wycieczki prowadzone pod okiem doświadczonego przewodnika zaprowadziły uczestników w Beskid Mały (trasa: Las-Grota Komonieckiego-Leskowiec-Groń Jana Pawła II- Krzeszów), w Beskid Żywiecki (trasa: Soblówka-Bacówka PTTK na Rycerzowej-Muńcoł-Ujsoły),  w Pasmo Jałowieckie (trasa: Koszarawa Cicha-Cicha Przeł.- Wsiórz- Stryszawa Siwcówka - Kolędówki- schronisko na Opacznem- Jałowiec- Koszarawa Cicha) oraz  w Beskid Śląski (trasa: Ustroń Polana-Czantoria-Stożek–Wisła).

Wyprawy miały charakter prozdrowotny, proekologiczny oraz zachęcały rodziny do aktywnego i wspólnego spędzania wolnego czasu. Aby umożliwić wszystkim zainteresowanym skorzystanie z proponowanej formy wypoczynku udział w wyjazdach był bezpłatny.

Dziękujemy serdecznie sponsorom: Firmie Żywiec Zdrój, sieci sklepów Decathlon, Firmie Formed Pro, Firmie Protech-Profil, Zakładowi Przetwórstwa Mięsnego "Błachut" oraz Piekarni "U Antka"!

Dziękujemy także Państwu Halinie i Janowi Koconiom za gościnę na Palenicy.

            (M.B.)

Kontakt
Urząd Gminy Radziechowy-Wieprz
34-381 Radziechowy
Wieprz 700
tel. 33 867 66 10
fax. 33 867 66 13
e-mail: ug@radziechowy-wieprz.pl
www.radziechowy-wieprz.pl