Jubileusz 65-lecia szkoły w Radziechowach

dodano: czwartek, 8 czerwca 2017 r.

3 czerwca 2017 roku ranek wstał wyjątkowo piękny: ciepły i rześki. Po bezchmurnym niebie wędrowało słońce, a w kierunku radziechowskiej szkoły – jej uczniowie, pracownicy, absolwenci, emeryci i zaprzyjaźnione osoby. Każdy z nich chciał wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu – obchodach 65-lecia istnienia szkoły w tym właśnie miejscu, w tym budynku. Około godziny 9.30  radosny korowód wyruszył sprzed budynku szkoły do parafialnego kościoła . Na jego czele maszerowała orkiestra dęta, a dalej poczty sztandarowe  i ludzie, którzy tworzą szkołę, pracują lub pracowali w niej i są z nią związani. W czasie uroczystej mszy świętej, której przewodniczył ksiądz biskup Tadeusz Pieronek – absolwent szkoły i nasz rodak – dziękowaliśmy Bogu za ten czas, który otrzymaliśmy i za osoby, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do budowy i rozwoju naszej placówki oświatowej. Po zakończeniu celebry były uczeń – Dawid Jurasz wykonał  na organach trzy utwory. Po tym krótkim koncercie skierowaliśmy się ponownie do szkoły. Tutaj  - przy wejściu – znajduje się tablica pamiątkowa dla uczczenia inicjatora budowy szkoły i jej wieloletniego kierownika – pana Franciszka Ozimińskiego. To właśnie w tym miejscu konferansjer – Bolesław Słomiński rozpoczął część drugą – wspomnieniową. Po złożeniu pod tablicą kwiatów weszliśmy do budynku i korytarzami przyozdobionymi zdjęciami absolwentów, fotograficzną historią budowy szkoły, albumami, kronikami i pamiątkami – dotarliśmy na salę gimnastyczną. Pani dyrektor Jadwiga Śleziak przywitała wszystkich przybyłych i przedstawiła cel naszego spotkania: jubileuszowe obchody. W swym przemówieniu powiedziała między innymi: „Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością. Tutaj należy podkreślić, że nasza szkoła nigdy nie była tylko miejscem czy instytucją, ale zawsze była zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, a także nauczycieli, którzy oddali szkole swoje umiejętności, , entuzjazm i serce. Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte na potrzeby uczniów. Dzięki ich pracy udało się stworzyć naszą szkołę taką, jaką widzimy dzisiaj – przyjazną i otwartą na nowe”. Te słowa chyba najlepiej oddają sens jubileuszu – to spojrzenie na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, na tych, którzy szkołę tworzyli, tworzą i będą tworzyć. To próba podziękowania…

Dzięki współczesnej technice oraz  pracy naszych uczniów i nauczycieli przenieśliśmy się w przeszłość… W trakcie oglądania prezentacji multimedialnej zobaczyliśmy na zdjęciach: pusty plac przeznaczony pod budowę,  fundamenty szkoły wykonane już w 1939 roku, prace przy murowaniu budynku tzw. starej szkoły i jej uroczyste otwarcie 3 lutego 1952 roku - to właśnie ta data stała się podstawą dzisiejszego święta. Dalej, wędrując przez kolejne dekady, mogliśmy być świadkami historii nie tylko szkoły, ale także zmian, jakie dokonywały się w naszym kraju i na świecie. W tej niezwykłej podróży towarzyszyli nam prezenterzy, komentujący poszczególne wydarzenia oraz szkolny chór i soliści, którzy wyśpiewali muzyczną historię. W ten sposób odwiedzili nas: Elvis Presley,  ABBA oraz wielu innych polskich i zagranicznych wykonawców. W trakcie widowiska  ksiądz biskup  przekazał nam wiele własnych, poruszających wspomnień z tamtych lat. Dzięki tej prezentacji każdy z obecnych mógł zobaczyć, przypomnieć sobie lub poznać historię powstawania naszej szkoły. Jak podaje kronika parafialna – nauka w Radziechowach odbywała się już w XVI wieku, w różnych pomieszczeniach, budynkach, jednak opowiadaliśmy to, co dotyczy konkretnego obiektu – NASZEJ SZKOŁY. Historia okazała się tak ciekawa, wywołała u wielu z nas tyle wspomnień, że dało się słyszeć ciche komentarze, dopowiedzenia, a niektórzy włączyli się w śpiew światowych i naszych własnych piosenek. Było naprawdę uroczo.

Następnym punktem programu obchodów były wystąpienia zaproszonych gości. Przemawiali między innymi: pani poseł Małgorzata Pępek, pan poseł Kazimierz Matuszny, pan wicekurator – Jacek Szczotka, byli dyrektorzy szkoły – pan Marek Kuniec i pani Barbara Mika (obecny był także pan Zbigniew Wiecha), wójt gminy – pan Maciej Mika, poprzedni wójt - Wojciech Czech, pani sołtys Janina Tlałka, córka pana Ozimińskiego – pani profesor Halina Lorenc, przedstawiciele: Rady Rodziców – pan Witold Biela oraz pani Jadwiga Koźlik, zespołu Jodełki, straży pożarnej, Nadleśnictwa Węgierska Górka,  Związku Podhalan, Etno Banku Radziechowy – Wieprz. Akcentem kończącym tę część uroczystości był obiad (przygotowany przez pracowników szkolnej kuchni), w czasie którego można było porozmawiać z zaproszonymi gośćmi – przyjaciółmi szkoły, jej sponsorami oraz byłymi pracownikami.

Od godziny 15.30 w szkolnym amfiteatrze można było podziwiać występy uczniów i absolwentów naszej szkoły. W ich wykonaniu usłyszeliśmy wiele pięknych utworów znanych i popularnych artystów. Zaśmiewaliśmy się ze wspaniałego wystąpienia kabaretu: Kopydłowo, a szczególnie z postaci komendanta straży pożarnej, który opowiadał o wydarzeniach w swej rodzinnej miejscowości. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami   -artyści spełnili nasze oczekiwania. Dziękujemy…

W czasie występów każdy mógł skorzystać z obficie zaopatrzonego bufetu, kupić gadżet związany z jubileuszem albo popatrzeć na dzieci wdrapujące się na ściankę wspinaczkową.

Ostatnim akcentem święta szkoły był festyn zorganizowany przez Radę Rodziców. O jego atrakcyjności niech świadczy fakt, iż jego uczestnicy świetnie bawili się do białego rana.

Oczywiście przy  okazji jubileuszu  można też było spotkać rówieśników z byłej klasy, swoich nauczycieli czy dyrekcję. To był niezaprzeczalnie niezwykły dzień - czas wspomnień, nostalgii za minioną młodością, ale też radości z tego, jak dziś wygląda szkoła, jakie są w niej warunki,  jakie oferuje możliwości rozwoju kolejnym pokoleniom. To właśnie jest najcenniejsze – dzieci i młodzież mogą w wolnym, spokojnym kraju naszego dzieciństwa  - w pięknej nowoczesnej szkole - czerpać ze źródeł wiedzy, korzystać z doświadczenia poprzedników. Oby potrafiły to docenić i należycie wykorzystać. Powodzenia…

mgr Jolanta Roczyna

Kontakt
Urząd Gminy Radziechowy-Wieprz
34-381 Radziechowy
Wieprz 700
tel. 33 867 66 10
fax. 33 867 66 13
e-mail: ug@radziechowy-wieprz.pl
www.radziechowy-wieprz.pl