Pozwólmy pszczołom zapylać rośliny i wytwarzać miód

dodano: poniedziałek, 10 kwietnia 2017 r.
Mistrz pszczelarski Pan Tadeusz Ozimiński przygotował dla przedszkolaków profesjonalne zajęcia edukacyjne na temat historii pszczelarstwa i jego obecnej sytuacji w kraju i na świecie.

Realizacja projektu  regionalnego „Gdzie jesteśmy… Dokąd zmierzamy… Nasza przyszłość  w Radziechowach” przez Przedszkole im. Władysława Pieronka w Radziechowach jest wyrazem troski  nauczycieli i ich wychowanków o perspektywy rozwoju potencjału miejscowości. Wychowankowie przedszkola udają się do instytucji i spotykają z osobami tworzącymi ten potencjał. Zadają pytania o sytuację aktualną  i perspektywy rozwoju.  Pozwoliliśmy sobie na marzenia o korzyściach płynących z rozwoju strefy ekonomicznej, izbie pamięci  poświęconej osobom zasłużonym dla Radziechów, reaktywacji Święta Gór, biegach integrujących całą społeczność  przedszkola.  Spotkania z naszymi rozmówcami: Wójtem Gminy Maciejem Miką , Prezesem ETNO Banku Przemysławem Kubaszkiem, regionalistką   Jadwigą Jurasz, etnografem Muzeum Miejskiego w Żywcu Barbarą Rosiek i biegaczem ultra Edwardem Dudkiem wskazują na realne możliwości spełnienia marzeń przedszkolaków.     

Poszukiwania informacji na temat  wykorzystania w przyszłości potencjału przyrodniczego i turystycznego zaprowadziły nas tym razem do pasieki Państwa Ozimińskich „Radziechowska Barć”. Mistrz pszczelarski Pan Tadeusz Ozimiński przygotował dla przedszkolaków profesjonalne zajęcia edukacyjne na temat historii pszczelarstwa i jego obecnej sytuacji w kraju i na świecie. Mało kto z nas wiedział, że pszczoły istniały na Ziemi już w czasach dinozaurów.  Fascynująca organizacja umożliwiła tej  owadziej społeczności przetrwanie przez setki milionów lat. Jednakże obecnie największym zagrożeniem dla świata pszczół i wszelkich wartości płynących z ich istnienia jest niestety człowiek i tworzona przez niego cywilizacja. Są kraje, gdzie zagłada owadów doprowadziła do tego, że ludzie muszą pędzelkami zapylać drzewa owocowe!  Na szczęście są podejmowane działania ratunkowe. Wymaga to wiedzy i pasji wielu ludzi, jak również wzrostu ogólnej świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń. To nasi wychowankowie w przyszłości będą podejmowali decyzje, mające wpływ na stan środowiska naturalnego. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć nowocześnie zorganizowane przedsiębiorstwo pszczelarskie i porównać jego rozwój z informacjami historycznymi. Państwo Ozimińscy zadbali o ocalenie od zapomnienia uli, których wiek sięga często stu lat. Podsumowaniem warsztatów pszczelarskich dla przedszkolaków była wspólna konsumpcja miodu i pyłku pszczelego  z Radziechowskiej Barci. Dziękujemy Panu Tadeuszowi Ozimińskiemu za wartościowe spotkanie i pozostaje nam mieć nadzieję, że zdobyta przez naszych przedszkolaków wiedza przyczyni się w przyszłości do przetrwania i rozwoju pszczelarstwa w naszej małej ojczyźnie. Pozwólmy pszczołom zapylać rośliny i wytwarzać miód.

Małgorzata Kasperek
dyrektor Przedszkola im. Władysława Pieronka w Radziechowach

Kontakt
Urząd Gminy Radziechowy-Wieprz
34-381 Radziechowy
Wieprz 700
tel. 33 867 66 10
fax. 33 867 66 13
e-mail: ug@radziechowy-wieprz.pl
www.radziechowy-wieprz.pl