''Tradycje i zwyczaje ludowe naszego regionu'' - cykl spotkań z przedszkolakami z Wieprza

dodano: poniedziałek, 10 kwietnia 2017 r.

Pod takim hasłem w bieżącym roku szkolnym, w Publicznym Przedszkolu w Wieprzu odbył się cykl spotkań dzieci z ludowymi twórcami i działaczami naszej gminy. Odwiedziły nas członkinie Stowarzyszenia „Wieprzanki” - Pani Jadwiga Kliś oraz Pani Genowefa Pietraszko, Kierownik Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego „Grojcowianie”  Pani Jadwiga Jurasz oraz znany gawędziarz Pan Wiesław Pawlus. W planach jest również spotkanie z Panią Brygidą Murańską, która przybliży dzieciom tematykę związaną z ludową twórczością muzyczną.

Panie ze Stowarzyszenia „Wieprzanki” w bardzo ciekawy sposób opowiedziały dzieciom o ludowych  zwyczajach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia oraz witaniem Nowego Roku. Swoje opowiadania wzbogaciły o piękne eksponaty drewnianych masek - „dziadów” oraz swój strój góralski.

Z kolei Pan Wiesław Pawlus opowiadał dzieciom o tradycjach i zwyczajach ludowych związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Dzieci miały okazję wzbogacić słownictwo o nazwy gwarowe; kocanka, bagniątka, gaździna, gazda, chałpa itp. , a także zobaczyć jak powstaje wielkanocna palma/bagniątka.

Pani Jadwiga Jurasz natomiast przybliżyła dzieciom tematykę związaną z dawnymi warunkami życia górali żywieckich, o ich strojach oraz tradycjach i zwyczajach związanych z naszym regionem. Spotkanie urozmaiciła recytacja poezji autorstwa twórców ludowych naszej gminy oraz wspólny śpiew połączony z tańcem - hajdukiem.

Wszystkie spotkania wzbudzały u dzieci i nauczycieli ogromne zainteresowanie i zaangażowanie w proponowane przez gości działania. Dzieci bardzo chętnie śpiewały i mówiły gwarą, tańczyły hajduka, przymierzały drewniane maski przebierańców tzw. dziadów, czy też wykonywały bibułkowe kwiaty do palm wielkanocnych.

Dzięki spotkaniom dzieci w znaczący sposób wzbogaciły swoją wiedzę na temat naszego regionu oraz miejscowości, w której mieszkają. Rozbudzona została u nich ciekawość otaczającym ich światem kultury góralskiej, co w przyszłości, mamy nadzieję, zaowocuje dalszym poszukiwaniem i wrastaniem w dziedzictwo kulturowe górali żywieckich.

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym gościom za bezinteresowną pomoc w realizowaniu zadań statutowych naszego przedszkola, dotyczących kształtowania postaw przynależności do Małej Ojczyzny oraz życzymy nieustającego zapału w kształtowaniu kolejnych pokoleń w umiłowaniu tradycji i kultury górali zywieckich i z niecierpliwością będziemy oczekiwać kolejnych spotkań.

 

Poniżej prezentujemy krótką fotorelację.
Więcej znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej: www.ppwieprz.szkolnastrona.pl

Dyrektor Publicznego Przedszkola w Wieprzu
Danuta Adamczyk

Kontakt
Urząd Gminy Radziechowy-Wieprz
34-381 Radziechowy
Wieprz 700
tel. 33 867 66 10
fax. 33 867 66 13
e-mail: ug@radziechowy-wieprz.pl
www.radziechowy-wieprz.pl