TROPEM WILCZYM - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

dodano: środa, 8 lutego 2017 r.
Największy Bieg Pamięci w Polsce - V EDYCJA - 26 lutego 2017 - ZAPRASZAMY!


 

Program obchodów

 Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych  1 marca 2017 r.

 

1. Program uroczystości w sołectwie Radziechowy:

  • godz. 16:30 msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Marcina, następnie złożenie kwiatów pod tablicą wmurowaną na kościele, a upamiętniającą działalność młodzieży zrzeszonej w Związku Młodzieży Patriotycznej "Nowe Wyzwolenie" - aresztowanej przez UB w 1950 r.
  • przejście z zapalonymi zniczami na cmentarz parafialny i złożenie kwiatów na mogile Edwarda Chudziec ps. "Brzoza", żołnierza VII okręgu NSZ, oddziału "Sztubak", który zginął 27.07.1946 r.
  • wymarsz kolumny marszowej i przejście w ciszy - towarzyszył nam będzie głos werbli – na Matyskę, pod Kurhan Pamięci Narodowej. Tam złożenie zniczy i odśpiewanie Roty.
  • Zakończenie uroczystości (obchody bez względu na pogodę).

 

2. Program uroczystości w mieście Żywcu 1 marca:

Godz. 8:30 msza św. w intencji Ojczyzny, w kościele św. Floriana, następnie przemarsz pod budynek na ul. Dworcowej 2 – siedziba byłego UB, zwiedzanie podziemi, możliwość oglądnięcia filmu z rekonstrukcji wydarzeń z lat powojennych.

Godz. 12:10 uroczystości pod pomnikiem NSZ obok MCK.

 

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta ,,jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji; za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim był podobny do wielu innych ponurych dni w przenikniętej strachem i terrorem stalinowskiej Polsce. Pomiędzy godziną 20:00 a 20:45 strzałem w tył głowy rozstrzelani zostali przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy.

"Naród, który nie pamięta swojej historii, nie ma także swojej przyszłości"
(Jan Paweł II)

Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystościach
– Organizatorzy

Kontakt
Urząd Gminy Radziechowy-Wieprz
34-381 Radziechowy
Wieprz 700
tel. 33 867 66 10
fax. 33 867 66 13
e-mail: ug@radziechowy-wieprz.pl
www.radziechowy-wieprz.pl