Nagrody z XXVI Posiadów Gawędziarskich i XXVIII Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych rozdane w Wieprzu!

dodano: czwartek, 30 listopada 2017 r.
Gminne Centrum Kultury, Promocji Turystyki Radziechowy - Wieprz po raz kolejny we współpracy z ROK w Bielsku - Białej oraz gminnymi ośrodkami kultury w Jeleśni i Milówce współorganizował XXVI Posiady Gawędziarskie i XXVIII Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych. W tym roku również mieliśmy okazję gościć w Wieprzu laureatów konkursu i posiad, którzy w niedzielne popołudnie 26 listopada prezentowali się na scenie Domu Ludowego w Wieprzu.
Nagrody z XXVI Posiadów Gawędziarskich i XXVIII Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych rozdane!
Laureaci XXVI Posiadów Gawędziarskich i XXVIII Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych

Jak co roku jesienią w kilku gminach powiatu żywieckiego spotkali się gawędziarze i muzycy ludowi aby rywalizować między sobą w ramach organizowanych po raz XXVI Posiadów Gawędziarskich i XXVIII Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych. Po zmaganiach uczestników konkursu w dniach 18 -19 listopada w Jeleśni i Milówce, przyszedł czas na nagrodzenie i prezentację najlepszych gawędziarzy i multiinstrumentalistów, które miało miejsce w minioną niedzielę. Tegoroczne spotkanie zorganizowane było we współpracy z ROK w Bielsku - Białej przez Gminne Centrum Kultury, Promocji Turystyki Radziechowy – Wieprz, Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne Grojcowianie z Wieprza oraz Gminne Ośrodki Kultury w Jeleśni i Milówce.

W trakcie przesłuchań, przed Jury stanęło 44 gawędziarzy, w tym:
- 16 dzieci do lat 12
- 13 wykonawców od 13 do 18 lat
- 15 dorosłych,
 

Godnie zaprezentowali się również muzycy, a zgłosiło się aż 45 solistów i 13 kapel, w tym:
- 12 dzieci w kategorii wiekowej do lat 12
- 15 wykonawców w kategorii wiekowej od 13 do 18 lat
- 3 dorosłych instrumentalistów,
- 3 multiinstrumentalistów w kategorii wiekowej do lat 12
- 8 multiinstrumentalistów w kategorii wiekowej od 13 do 18 roku życia
- 4 dorosłych multiinstrumentalistów
oraz:
- 4 kapele dziecięce
- 9 kapel młodzieżowych

Poziom wśród uczestników był bardzo wysoki, przez co Jury nie miało łatwego zadania, by wytypować tych najlepszych. Liczyła się zarówno gwara, sposób wykonania i jak najbardziej autentyczny sposób gry czy prezentacji gawędy. Po dwudniowych przesłuchaniach mieliśmy okazję usłyszeć laureatów konkursu i posiad, którzy w niedzielne popołudnie 26 listopada prezentowali się na scenie Domu Ludowego w Wieprzu. Nie zabrakło góralskiej muzyki, gwary, twórców ludowych, ani tradycyjnego poczęstunku przygotowanego przez KGW z Wieprza.

Miło nam poinformować, że wśród nagrodzonych było wiele osób z naszej gminy, w tym także najmłodsza i najstarsza gawędziarka: 4,5 - letnia Marysia Wandzel z Juszczyny oraz 87 – letnia Pani Helena Sobel z Wieprza – obie zostały laureatkami I miejsca w swojej kategorii.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów w podtrzymywaniu tradycji góralskich. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znowu spotkamy się w tak miłej atmosferze.

 

Kontakt
Urząd Gminy Radziechowy-Wieprz
34-381 Radziechowy
Wieprz 700
tel. 33 867 66 10
fax. 33 867 66 13
e-mail: ug@radziechowy-wieprz.pl
www.radziechowy-wieprz.pl