Przedszkolaki w świecie ceramiki artystycznej

dodano: piątek, 27 kwietnia 2018 r.

Pani  Ewelina Wiercigroch-Dudka to projektantka ceramiki, ukończyła kierunek wzornictwa ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu o specjalności projektowanie ceramiki. Może nie wszystkim wiadomo, że od wielu lat prowadzi własną pracownię ceramiczną  „Terraart” w Radziechowach przy ul. Słonecznej. W pracowni  tej organizuje cotygodniowe warsztaty dla dzieci i dorosłych, chętnie dzieląc się swoją pasją i doświadczeniem. Projektuje i wytwarza ceramikę artystyczną i użytkową. Tak się szczęśliwie składa, że  Pani Ewelina jest też mamą naszych przedszkolaków: Tymoteusza i Hani.  25 kwietnia 2018r. korzystając z przepięknej wiosennej aury udaliśmy się na wycieczkę do Pracowni Ceramicznej „Terraart”. Przedszkolaki z grupy Słoneczników Przedszkola im. Władysława Pieronka w Radziechowach  pod opieką wychowawczyń  podziwiały przepiękne wytwory ceramiczne zarówno autorstwa Pani Eweliny, jak i dzieci uczestniczących w prowadzonych przez nią warsztatach. Czego tam nie było? Ręcznie wykonane zastawy stołowe, ażurowe lampy ceramiczne, miseczki, figurki, ozdobne kafle i przede wszystkim obrazy ceramiczne. Pani Ewelina w bardzo przystępny sposób przekazała dzieciom informacje na temat swojej pasji artystycznej. Dzieci miały okazję obejrzeć  wytwory wykonane różnymi technikami ceramicznymi: wałki gliny, modelowanie z płaszczyzn, tzw. metoda „szczypania”, modelowanie na formach gipsowych, odlewanie z mas lejnych, koło garncarskie. A co niezwykle istotne, przy tym całym bogactwie informacji dzieci miały okazję wypróbować wiele technik własnoręcznie. Bardzo atrakcyjnym podsumowaniem zajęć było wykonanie  przez wszystkie przedszkolaki figurek niedźwiadków tzw. techniką „szczypania” na bazie kulek glinianych.  W wywiadzie dla portalu WG media.eu przeprowadzonym przez redaktor Magdalenę Sporek  Pani Ewelina Wiercigroch- Dudka pięknie opowiada o swojej ceramicznej pasji i jej pozytywnym wpływie na rozwój dzieci:

„Jakich cech i umiejętności wymaga, a jakich uczy tworzenie ceramiki?

- Przede wszystkim chęci i zaangażowania. Ceramika dostarcza masę radości, satysfakcji, jest formą odpoczynku i relaksu. Zajęcia w glinie rozwijają i uczą cierpliwości, dlatego szczególnie polecałabym je dla dzieci, gdyż mogą pozytywnie wpłynąć na ich rozwój. Podczas pracy z gliną dziecko daje upust swoim emocjom i doskonali umiejętności manualne. Stosując podstawowe techniki formowania z gliny, techniki dekoracji, operując bryłą, fakturą i kolorem dzieci wyrażają siebie, uczą się samodzielności i podejmowania decyzji. Poprzez kontakt z gliną, jej dotyk, różnorodność faktur i kolorów dzieci doskonalą motorykę, funkcję wzrokową i poznawczą wpływającą na rozwój i gotowość szkolną dziecka. Ponadto praca w grupie sprzyja nawiązywaniu kontaktów, wymianie doświadczeń i umiejętności współpracy, a przede wszystkim to świetna zabawa, która daje dziecku dużo radości. Osoby dorosłe z kolei mogą podczas pracy w glinie oderwać się od rzeczywistości, zapomnieć o swoich troskach i problemach, porozmawiać z innymi uczestnikami warsztatów.Ceramika jest formą sztuki, w której może z powodzeniem realizować się każdy, nie trzeba tu jakiegoś specjalnego talentu, wystarczy pomysł, zaangażowanie i można stworzyć coś pięknego.”

I właśnie w tworzeniu piękna miały okazję uczestniczyć nasze przedszkolaki podczas zajęć ceramicznych prowadzonych przez Panią Ewelinę.  W tym miejscu pragnę przypomnieć, że nie były to pierwsze warsztaty organizowane dla naszego przedszkola. Przed kilku laty zaprosiliśmy Panią Ewelinę do współpracy w realizacji projektu „Mali rzeźbiarze spod Grojca i Matyski”, a w zeszłym roku zajęcia ceramiczne zostały przeprowadzone w przedszkolu. Zachęcamy Państwa do odwiedzania wraz z dziećmi Pracowni Artystycznej „Terraart”: www.facebook.com/terraart.pracownia/   

Korzystajmy z niebywałej okazji  wprowadzania dzieci w świat prawdziwej sztuki, która, jak się okazuje, powstaje  bardzo blisko nas, w Radziechowach. Jeszcze raz w imieniu swoim, przedszkolaków i nauczycieli dziękuję Pani Ewelinie Wiercigroch-Dudka  za piękne i wartościowe zajęcia.

Małgorzata Kasperek - dyrektor  Przedszkola
im. Władysława Pieronka w Radziechowach

 

 

 

Kontakt
Urząd Gminy Radziechowy-Wieprz
34-381 Radziechowy
Wieprz 700
tel. 33 867 66 10
fax. 33 867 66 13
e-mail: ug@radziechowy-wieprz.pl
www.radziechowy-wieprz.pl