“Święcone” u Podhalan

dodano: wtorek, 23 maja 2006 r.
W sobotę 13 maja w Wieprzu i Brzuśniku odbyło się tradycyjne “Święcone” Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan.

“Święcone” jest już drugą w tym roku imprezą Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan w roku Jubileuszu 80-cio lecia ruchu podhalańskiego na Żywiecczyźnie. Po styczniowym “Opłatku” w Rajczy, górale z całej Żywiecczyzny, jak i ich goście, spotkali się w gminie Radziechowy-Wieprz. Ten wybór nie jest przypadkowy. To tu w 1926 roku, osiemdziesiąt lat temu powstało pierwsze Ognisko Związku Podhalan na Żywiecczyźnie.

Uroczystość tradycyjnie rozpoczęto Mszą Świętą i Majówką sprawowaną w Kościele Niepokalanego Serca NMP w Wieprzu. Uroczystej koncelebrze przewodniczyli Ks. Stanisław JANIA – Proboszcz Parafii w Wieprzu, Ks. Franciszek WARZECHA – Proboszcz i kustosz Sanktuarium NMP Kazimierzowskiej z Rajczy oraz Kapelan Związku Podhalan w Polsce Ks. Władysław ZĄZEL z Kamesznicy. Całość Mszy Świętej i Majówki uświetnił swym śpiewem pieśni religijnych Zespół Regionalny “GROJCOWIANIE”.

Po uroczystościach kościelnych wszyscy goście i uczestnicy imprezy przenieśli się do Brzuśnika gdzie odbyło się tradycyjne “Święcone” połączone ze wspólną zabawą taneczną przy muzykach góralskich. Oprócz gospodarzy czyli Kapeli “Grojcowianie” zagrały dla wszystkich Kapele “Po ćmoku” ze Szczyrku i dobrze wszystkim znana Kapela “BACIARKA”. Wspaniały potrawy “Święconego” przygotowały panie z KGW w Brzuśniku.

Na następne spotkanie w ramach obchodów 80-cio lecia Związku Podhalan zapraszają górale już dziś do Kamesznicy na 25 czerwca.

Ks. Władysław Zązel obchodził będzie swoje 25 - lecie posługiwania jako Kapelan Związku Podhalan w Polsce


Organizatorami “Święconego w Wieprzu i Brzuśniku byli:

Parafia Niepokalanego Serca NMP w Wieprzu
Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan
Ognisko Związku Podhalan Gminy Radziechowy-Wieprz
Gminny Ośrodek Kultury Radziechowy-Wieprz
Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne “Grojcowianie” z Wieprza
Koło Gospodyń Wiejskich w Brzuśniku

Kontakt
Urząd Gminy Radziechowy-Wieprz
Wieprz 700
34-381 Radziechowy
tel. 33 867 66 10
fax. 33 867 66 13
e-mail: ug@radziechowy-wieprz.pl
www.radziechowy-wieprz.pl