Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Juszczynie w Bułgarii

dodano: czwartek, 27 czerwca 2019 r.
W ramach realizacji projektu Erasmus + „Lepsza edukacja dla uczniów i nauczycieli” w okresie od 27 maja do 1 czerwca 2019 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się do szkoły partnerskiej w Bułgarii, gdzie wspólnie z gośćmi z Turcji, Chorwacji i Rumunii brali udział w wielu ciekawych przedsięwzięciach przygotowanych przez szkołę w Mezdrze.

Podróż do celu była ciekawa i fascynująca, zważywszy na to, iż niektórzy po raz pierwszy lecieli samolotem. Lot okazał się niezwykłym i ekscytującym przeżyciem. Piękna pogoda umożliwiała podziwianie fantastycznych widoków ziemi z lotu ptaka. Po dotarciu do celu uczniowie zostali serdecznie powitani przez rodziny bułgarskie, u których zamieszkali. Gospodarze przyjęli uczniów bardzo ciepło i objęli troskliwą opieką.

W szkole i w przedszkolu  goście zostali przywitani chlebem i solą oraz  gardenią - charakterystyczną i popularną rośliną w Bułgarii. Po powitaniu zwiedzili szkołę i  podziwiali  tańce w wykonaniu tutejszego zespołu regionalnego ubranego w tradycyjne stroje ludowe tego regionu.

Przybyli goście ze szkół  partnerskich uczestniczyli w ciekawych zajęcia  w przedszkolu i w szkole. W obu placówkach do prowadzenia lekcji  wykorzystuje się  nowoczesne technologie informatyczne.  Uczestnicy projektu mogli obserwować zajęcia z matematyki, informatyki, edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego. W godzinach popołudniowych wszyscy udali się do lokalnej cerkwi i kompleksu ruin starożytnego grodu – Kaleto.

W szkole w Mezdrze uczestnicy projektu przedstawili informacje o swoim kraju, regionie, miejscowości, tradycyjnych daniach, a także informacje o sobie. Uczniowie biorący udział w projekcie uczyli  się korzystania z nowoczesnych technik IT i uczestniczyli w warsztatach z wykorzystaniem platformy edukacyjnej eTwinning. Zostali zapoznani z możliwościami aplikacji HP Reveal oraz dzielili się doświadczeniami dotyczącymi użycia różnorodnych stron internetowych.

Podczas pobytu goście mieli możliwość obejrzeć zabytkowy prawosławny klasztor męski nad  Iskyrem, gdzie można było zakupić ikony prawosławne oraz obejrzeć wnętrze cerkwi. W wielu miejscach Bułgarii  w górskie malownicze pejzaże wkomponowane są drewniane rzeźby zwierząt, z którymi dzieci chętnie robiły sobie zdjęcia

Właśnie w takim ciekawym położeniu górskim jest usytuowany pomnik bohatera  książki Ivana Vazowa - patrona szkoły w Mezdrze. To tutaj w plenerze uczniowie otrzymali  dokumenty potwierdzające ich udział w krótkiej wymianie grup uczniów w Bułgarii

Bułgaria jest niezwykle ciekawym  krajem ze względu na rzeźbę terenu. Pasma górskie ciągną się niemalże wzdłuż całego kraju. Są piękne i malownicze. W ten górski krajobraz  jest wpisana  architektura. Uczestnicy spotkania  podziwiali Narodowy Park Wraczański Bałkanów oraz zwiedzili jaskinię Ledenika, w której znajdują się wspaniałe stalaktyty, stalagmity i  stalagnaty wyrzeźbione ręką czasu. Oglądali także pokaz światło - dźwięk z użyciem bardzo zaawansowanych technik prezentacji laserowej.

W siedzibie firmy Vratsa Software, która ma na celu rozwój technologii informatycznych w mieście Vratza, obejrzeli prezentację ukazującą dotychczasowe jej działania. Po prezentacji grupa zwiedziła miasto. Część uczestników udała się na punkt widokowy, pokonując około 500 schodów, aby podziwiać panoramę miasta i otaczających je gór.

Uczestnicy wyjazdu spotkali się również z władzami miasta. W rozmowie z burmistrzem przedstawili swoje szkoły i regiony oraz wysłuchali informacji o regionie Mezdra, jego sukcesach i problemach

Degustacja  dań narodowych była miłym akcentem pobytu w Bułgarii. Bułgarzy słyną z wielkiej gościnności. Goście mogli degustować typowe dania bułgarskie, a także poczęstowali gospodarzy słodyczami ze swoich krajów.

Uczestnicy wyjazdu zostali zaproszenie na występ zespołu folklorystycznego z  miasta Mezdra, który zaprezentował różnorodne stroje i tańce tego kraju.

Kolejną  atrakcją był pobyt w stolicy państwa - Sofii. Jest to stare, zabytkowe miasto, w którym nie brakuje także nowoczesnych budynków. Uczniowie i nauczyciele podziwiali piękne, zdobione złotem prawosławne cerkwie i zobaczyli zmianę wart przed siedzibą władz Bułgarii.

Ciekawą przygodą był pobyt w jednym z największych Muzeów Historii Naturalnej z bogactwem fauny i flory, gdzie na kilku kondygnacjach potężnego budynku można oglądać preparowane zwierzęta od najmniejszych robaczków  do potężnych ssaków, jak również rośliny i grzyby oraz minerały ziemi.

Niezwykle interesujący okazał się pobyt w Centrum Nauki, gdzie zwiedzający samodzielnie wykonywali ciekawe eksperymenty. Największym powodzeniem cieszył się pokaz z  elektrostatyki oraz tworzenie baniek mydlanych.

W sklepach z pamiątkami można było kupić typową dla Bułgarii ręcznie zdobioną ceramikę, tkane serwety, a także królujące wszędzie kosmetyki i słodycze wykonane na bazie naturalnych ekstraktów z róży.

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Uczestnicy wyjazdu  pożegnali się i wrócili do domów pełni miłych wrażeń oraz bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia. Uczniowie mogli  podszlifować język angielski, nabyć nowych umiejętności informatycznych i nawiązać ciekawe relacje i  znajomości.

Halina Skoczeń
Edward Szczyrk

Kontakt
Urząd Gminy Radziechowy-Wieprz
34-381 Radziechowy
Wieprz 700
tel. 33 867 66 10
fax. 33 867 66 13
e-mail: ug@radziechowy-wieprz.pl
www.radziechowy-wieprz.pl