Uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Publicznym Przedszkolu w Wieprzu

dodano: piątek, 23 listopada 2018 r.

11 listopada w 1918 r. państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, wolna Polska powróciła na mapę świata. W tym roku, więc przypada 100. rocznica tego ważnego dla każdego Polaka wydarzenia. W naszym przedszkolu podobnie, jak w każdej placówce oświatowej, kształtowanie patriotycznych postaw i rozwijanie miłości do Ojczyzny jest jednym z głównych kierunków pracy wychowawczo – dydaktycznej. Dlatego też już od dłuższego czasu dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami i rodzicami przygotowywały się do wyjątkowego uczczenia tego dnia. 

Na codziennych zajęciach w oparciu o legendy, wiersze i piosenki dzieci poznały symbole narodowe, ważniejsze regiony naszego kraju oraz mapę Polski, na której szukały własnej miejscowości i regionu. Poznały również sylwetki i dorobek Polaków szczególnie zasłużonych dla naszej historii. Miały również możliwość oglądania rodzinnych pamiątek wojskowych z tamtych lat.

W czasie „patriotycznych poranków” czytelniczych rodzice czytali przedszkolakom wybrane legendy polskie oraz poezję polskich autorów o tematyce patriotycznej. Na zajęciach muzycznych nauczyły się hymnu narodowego, piosenek o Polsce oraz tańców ludowych naszego regionu, a na zajęciach artystycznych wykonały z wychowawczyniami symbole narodowe: min. biało-czerwone chorągiewki, orła w koronie, kotyliony oraz wiele prac plastycznych, które zawisły w galerii dla rodziców. Odświętnie zostały również przystrojone sale zajęć oraz korytarze.

W przedszkolu ogłoszono wewnątrzgrupowe konkursy plastyczne „Symbole Narodowe Polski”, i „Legendy polskie mówiące o naszej historii” oraz konkurs literacki „Mój region moja ojczyzna”, na który dzieci wraz z rodzicami tworzyły wiersze o treści patriotycznej. Ponadto przedszkolaki brały udział w konkursach zewnętrznych, patriotycznych koncertach, akademiach oraz warsztatach regionalnych. Bardzo emocjonującym wydarzeniem była również wizyta żołnierzy 18 Batalionu Desantowo – Powietrznego z Bielska-Białej, którzy w bardzo przystępny i atrakcyjny sposób przybliżyli przedszkolakom najważniejsze cechy żołnierza jego pracy, ale przede wszystkim wartości, jakimi musi się kierować każdy żołnierz podczas pełnienia służby w obronie Ojczyzny. 

Kulminacją wszystkich działań z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę było wzięcie udziału w akcji "Rekord dla Niepodległej", ogłoszonej przez MEN oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej w ramach, której 09.11.2018r. o godz. 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski we wszystkich oddziałach naszego przedszkola. Następnie wszystkie dzieci, które wzięły udział w ogłoszonych konkursach zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami ufundowanymi przez Radę Rodziców.

www.ppwieprz.szkolnastrona.pl

Anna Dudek
Nauczyciel Publicznego Przedszkola w Wieprzu

Kontakt
Urząd Gminy Radziechowy-Wieprz
34-381 Radziechowy
Wieprz 700
tel. 33 867 66 10
fax. 33 867 66 13
e-mail: ug@radziechowy-wieprz.pl
www.radziechowy-wieprz.pl