Zespół Szkolno-Przedszkolny w Juszczynie realizuje projekt: ''Lepsza edukacja dla uczniów i nauczyciel''

dodano: wtorek, 7 maja 2019 r.
Od sierpnia 2018 roku Zespół Szkolno-Przedszkolny w Juszczynie realizuje, w ramach programu Erasmus +, projekt pod tytułem „Lepsza edukacja dla uczniów i nauczycieli” („Better Education for Students and Teachers”).

Projekt jest realizowany w ramach akcji - Współpraca na rzecz innowacji i dobrych praktyk Partnerstwa Strategiczne - współpraca szkół Narodowej Agencji FRSE. Koordynatorem projektu jest szkoła  Secondary school "Ivan Vazov" z Bułgarii. W projekcie biorą również udział  szkoły Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulu z Turcji, Scoala Gimnaziala Petru Rares z Rumunii oraz Osnovna skola Cestica z Chorwacji.

Celem projektu jest podniesienie poziomu wykorzystania technologii internetowych jako sposobu  na rozwój młodych ludzi. Umożliwi on również uczniom wyjazd do szkół partnerskich i spotkanie z rówieśnikami z innych krajów.

W ramach tego projektu w jesieni 2018 roku gościliśmy w naszej szkole grupę 13 nauczycieli ze szkół partnerskich. Goście wraz z nauczycielami z naszej szkoły brali udział w działaniach w ramach „Krótkiego programu szkoleniowego dla nauczycieli”.

W dniach od 24 do 30 marca uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się z wizytą do Rumunii. Tam spotkali się z pozostałymi uczestnikami tej wymiany – uczniami i nauczycielami z Turcji, Bułgarii oraz Chorwacji. Podczas pobytu uczniowie zwiedzili szkołę podstawową, przedszkole, liceum oraz technikum w Hirlau. Podziwiali występy dzieci tamtejszej szkoły i przedszkola przygotowane specjalnie na ich przyjazd.

Każda grupa prezentowała najważniejsze informacje o swoim kraju, miejscowości, szkole i o sobie, a także przedstawiała narodowy taniec i piosenkę.

Kolejną atrakcją podczas pobytu w Rumunii była wycieczka do Jassy – miasta  dawniej pełniącego funkcję stolicy Królestwa Rumunii.  Obok Bukaresztu jest to jedno z największych i najważniejszych miast w Rumunii. Największą chlubą miasta jest najstarszy w kraju Uniwersytet Aleksandra Jana Cuzy, który uczniowie mieli okazję zwiedzić. Zobaczyli, jak wygląda on od środka i wysłuchali wypowiedzi osób uczęszczający do  niego. Uczniowie i nauczyciele również mieli okazję do zwiedzania słynnego i największego  Ogrodu Botanicznego w Rumunii, gdzie podziwiali piękno przyrody głównie egzotycznej.

Następnie, podzieleni na grupy, używając aplikacji na smartfony, wykonali zadania dotyczące zabytków w Jassy. Po udanej zabawie nadszedł czas na zwiedzenie najważniejszej i najbardziej okazałej budowli Jassy – Cerkwi Trzech Hierarchów. Wybudowano ją w pierwszej połowie XVII wieku. Cała jej elewacja pokryta jest rzeźbionymi w kamieniu skomplikowanymi wzorami geometrycznymi i roślinnymi. Poza tym uczestnicy wyjazdu mogli zobaczyć wiele cennych zabytków, takich jak okazały Pałac Kultury, katedra św. Paraskiewy, neobarokowy gmach Teatru Narodowego oraz secesyjny gmach hotelu Traian.  Grupa biorąca udział w wymianie uczyła się korzystania z internetu, miała warsztaty z użyciem technik IT, wykonywała prezentacje na temat zasad bezpieczeństwa w sieci podczas używania mediów społecznościowych. Uczniowie i nauczyciele zapoznali się z  platformami padlet, kahoot oraz quizlet oraz brali udział  w warsztatach na temat korzystania z gier w edukacji.

Dzięki wymianie nasi uczniowie oraz nauczyciele nie tylko zawarli nowe znajomości, poznali inną kulturę, lecz przede wszystkim mieli okazję doskonalić swoje znajomości językowe, uświadamiając sobie również, jak ważna jest znajomość języków obcych.                       

Edward Szczyrk
Ewelina Formas

Kontakt
Urząd Gminy Radziechowy-Wieprz
Wieprz 700
34-381 Radziechowy
tel. 33 867 66 10
fax. 33 867 66 13
e-mail: ug@radziechowy-wieprz.pl
www.radziechowy-wieprz.pl