Dziś jest sobota, 20 lipca 2024 r.
Imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
Pogoda: 2°C, lekki deszcz więcej →

Informacje ogólne

Pragniemy zaprosić Państwa do odwiedzenia naszej gminy Radziechowy-Wieprz. Czeka tu na Was wiele atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc i ludzi. Proponujemy aktywne spędzanie wolnego czasu nad górską rzeką i potokami, wśród pół, łąk i lasów pełnych leśnego runa, na wędrówce po górskich szlakach.

 

Gmina leży w południowej części Województwa Śląskiego. Jest to gmina wiejska w powiecie żywieckim, która leży w granicach trzech mezoregionów: Kotliny Żywieckiej (centralna część gminy), Beskidu Śląskiego (zachodnia część gminy) i Beskidu Żywieckiego (wschodnia część gminy). Zajmuje 67 km² a zamieszkuje ją ponad 13 tyś. mieszkańców. Znaczny procent powierzchni gminy zajmują lasy. Gminę rozdziela na dwie części biegnąca doliną rzeka Soła oraz droga S-69 i szlak kolejowy Żywiec-Zwardoń.

 

Gmina Radziechowy-Wieprz obejmuje swym zasięgiem wsie: Brzuśnik, Bystra, Juszczyna, Przybędza, Radziechowy i Wieprz.

 

Kluczowym elementem rozwoju gminy była budowa infrastruktury okołoturystycznej w Wieprzu, która przyczynia się do wzrostu konkurencyjności turystycznej, w tym także do tworzenia i rozwoju regionalnych produktów turystycznych w Gminie.

 

Tereny, na których powstały ścieżki rowerowe obejmują obszary, gdzie dotychczas funkcjonowały tzw. „dzikie szlaki” wędrówkowe, nieposiadające wyposażenia w odpowiednią infrastrukturę i częściowo nieoznaczone. Powstałe ścieżki rowerowe, o łącznej długości ponad 25 km, rozciągają się na wszystkie miejscowości Gminy tj: Wieprz, Radziechowy, Wieprz, Przybędzę, Juszczynę, Bystrą oraz Brzuśnik. W Wieprzu powstał również „punkt widokowy” oraz „punkt biwakowy” wyposażone w niezbędne kosze, ławeczki oraz stoliki.

Kategorie spraw urzędowych