Dziś jest sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
Pogoda: 2°C, lekki deszcz więcej →

100 LAT WOLNOŚCI

 

TABLICĘ TĘ POŚWIĘCONO
W ROCZNICĘ 100 - LECIA
ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
PAMIĘCI GÓRALEK I GÓRALI
POLEGŁYCH W OBRONIE OJCZYZNY

WDZIĘCZNI ZA BEZCENNY DAR GÓROLSKIJ ŚLEBODY
MIESZKAŃCY GMINY RADZIECHOWY-WIEPRZ
                                                1918 – 2018

 

Taki napis widnieje na tablicy, której odsłonięcie miało miejsce w miniony piątek – 9 listopada 2018 r. Przed uroczystością odsłonięcia, odbyła się także Masza Św. w Kościele pw. Św. Marcina w Radziechowach w intencji wszystkich mieszkańców, nowo wybranych władz i pracowników Urzędu Gminy. Tak rozpoczęło się trzydniowe świętowanie Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Gminie Radziechowy – Wieprz, które trwało aż do 11 listopada.

W trzydniowe obchody Odzyskania Niepodległości zaangażowały się wszystkie Parafie z terenu Gminy Radziechowy – Wieprz i we współpracy z Urzędem Gminy zapraszały mieszkańców na przygotowane przez siebie koncerty, występy artystyczne czy spektakl muzyczno – słowny. Wszyscy mieszkańcy jednoczyli się w tym szczególnym czasie 100 – lecia Niepodległości Polski, co obrazowała frekwencja podczas organizowanych wydarzeń. Domy ludowe, Kościoły, Sale, a nawet parking przed Urzędem Gminy podczas odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej, były zapełnione.

W piątek – 9 listopada, ok. godz. 11:00 wybrzmiały dźwięki góralskiej trombity, które oznajmiały rozpoczęcie świętowania. Równo o godz. 11:11 wszyscy obecni na uroczystości goście jednoczyli się z uczniami w szkołach z terenu całej Polski i odśpiewali cztery zwrotki Hymnu Polski, spoglądając na biało – czerwone barwy flagi wznoszonej na maszt. Po części oficjalnej poświęcenia i odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej przez Wójta Gminy Radziechowy – Wieprz Macieja Mikę oraz Prezesa Etnobanku Spółdzielczego (który jest współfundatorem tablicy) zaprezentowały się szkoły z naszego terenu. Krótki program artystyczny przeszedł oczekiwania wszystkich widzów i wspaniale wprowadził nas w klimat nadchodzących dni. Swój repertuar zagrała także Orkiestra Dęta z Radziechów, a śpiewem wtórowali im wszyscy przybyli goście oraz inne obecne delegacje organizacji działających na tym terenie. Byli to min.: Związek Podhalan na Żywiecczyźnie, Klub Seniora Wrzos, Zespoły Regionalne, Stowarzyszenie Dzieci Serc, Uczniowie Klas Wojskowych z Liceum w Moszczanicy, Szkoły Podstawowe, Górnicy, Pszczelarze i inni, którzy przybyli tego dnia ze sztandarami, aby uświetnić niezwykłe wydarzenia. Wielu z nich składało kwiaty i zapalało znicze pod pamiątkową tablicą, dedykowaną naszym przodkom. Po południu, tego samego dnia, uczniowie z Przybędzy zapraszali wszystkich mieszkańców na przygotowany przez siebie spektakl pt.: „Droga do Wolności”, zaprezentowanym w Domu Ludowym, którzy zachwycił wszystkich widzów.

W sobotni wieczór 10 listopada odbył się niezwykły koncert w klimatycznym drewnianym kościółku w Juszczynie. Joanna Korpiela – Jatkowska i Urszula Mizia, przy akompaniamencie Janusza Kochuta, zaprezentowały niezwykłą „Historię Polskiej Pieśni Patriotycznej”. Dla obecnych było to niezwykłe muzyczne doznanie i możliwość spotkania się z klasycznym brzmieniem wiolonczeli, pianina i elementów poezji śpiewanej. Niecodziennie mieszkańcy tych terenów mają okazję spotkać się z takim połączeniem dźwięków, dlatego koncert spotkał się z dużym zainteresowaniem.

Każda miejscowość w całej Polsce dnia 11 listopada odśpiewała Hymn Polski. Nie inaczej było w miejscowościach Gminy Radziechowy – Wieprz. Zewsząd słychać było wspaniałe dźwięki Mazurka Dąbrowskiego, a szczególną siłę jego brzmienia odczuwało się w Wieprzu po Mszy Świętej i koncercie Pieśni Patriotycznych Zespołu Regionalnego Grojcowianie. Niezwykły był widok powiewających biało – czerwonych flag w pełnych ławkach Kościoła w Wieprzu, które wtórowały śpiewanym pieśniom. Widownia śpiewała wraz z młodymi artystami, a równo o godz. 12:00 wszyscy obecni powstali i wspólnie dołączyli do Ogólnopolskiej Akcji „Niepodległa do Hymnu” i odśpiewali wszystkie zwrotki Hymnu Ojczystego. W Radziechowach Świętowano podwójnie, ponieważ tego niezwykłego dnia o godz. 11:30 miała miejsce uroczysta Msza Odpustowa, jako że patronem Parafii jest Św. Marcin. Nie brakowało tu jednak akcentów patriotycznych, bo wydarzenie to zostało połączone z obchodami Święta Niepodległości. W Juszczynie wspólny Hymn wybrzmiał nieco później, gdyż świętowanie tam rozpoczęło się tego dnia o godz. 15:00 uroczystą Mszą Św. w intencji Ojczyzny. Zaraz po niej nastąpił przemarsz do Domu Ludowego, gdzie rozpoczął się spektakl muzyczno – słowny, oprowadzający widzów po ścieżkach historycznych wydarzeń, prowadzących do odrodzenia się Polski.

Dla każdego Polaka, w ciągu tych trzech dni 9 – 11 listopada, wydarzyło się wiele wzruszających momentów. Ogromnie cieszy fakt, że cała Polska potrafiła zjednoczyć się w tak wyjątkowym dla nas dniu Stulecia Odzyskania Niepodległości. Mamy nadzieję, że w przyszłości również będziemy świadkami tak wspaniałej aktywności mieszkańców i nadal będziemy wspólnie świętować podczas kolejnych obchodów Święta Niepodległości. Bo to od Nas – przyszłych pokoleń, zależy jak będzie wyglądała Polska. Musimy o tym pamiętać i dbać o nasze dziedzictwo historyczne, bo jak powiedział Józef Piłsudski:
„Naród, który nie szanuje swej przeszłości
nie zasługuje na szacunek teraźniejszości
i nie ma prawa do przyszłości”.

www.cowkulturze.pl/100-lat-wolnosci

Kategorie spraw urzędowych