Dziś jest niedziela, 25 lutego 2024 r.
Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
Pogoda: 2°C, lekki deszcz więcej →

Bibułkarstwo obrzędowe w Szkole Podstawowej w Radziechowach

Bibułkarstwo obrzędowe w Szkole Podstawowej w Radziechowach

Realizacja projektu edukacyjnego „BIBUŁKARSTWO OBRZĘDOWE” w ramach Programu NIKiDW „Lekcje z Twórcą Ludowym” w Szkole Podstawowej im. ks. prał. St. Gawlika w Radziechowach

W naszej szkole, w miesiącu listopadzie, realizowany był projekt „Bibułkarstwo obrzędowe”, w ramach  programu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi  „Lekcje z Twórcą Ludowym”. Celem programu było ratowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji oraz zapewnienie ciągłości autentycznej twórczości ludowej.

Program był skierowany do placówek powszechnego systemu szkolnictwa z obszarów wiejskich oraz twórców ludowych chętnych podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodym pokoleniem. Do NIKiDW wpłynęło prawie dziewięćdziesiąt wniosków od szkół z różnych regionów kraju oraz twórców parających się sztuką, rzemiosłem, rękodziełem i muzyką ludową. Cieszymy się bardzo, że właśnie nasz projekt został zaakceptowany jako jeden z dwudziestu z całej Polski. Uczniowie klas pierwszych mogli uczestniczyć w zajęciach z Twórcą Ludowym panią Marią Grzegorek z Juszczyny oraz jej córką panią Barbarą Wandzel. Podczas  tych lekcji dzieci tworzyły kwiaty z bibuły, barwne kompozycje papierowe inspirowane sztuką ludową, poznawały tradycje ludowe  i gwarę naszego regionu, nabywały umiejętności tworzenia aniołków żywieckich i bombek choinkowych z bibuły.

Koordynator projektu
Edyta Pasternak

Kategorie spraw urzędowych