Dziś jest czwartek, 1 czerwca 2023 r.
Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
Pogoda: 2°C, lekki deszcz więcej →

I MIEJSCE!!!

Dziesiątą, ogólnopolską edycję Konkursu - Edukacja regionalna w szkole rozstrzygnięto w poniedziałek  10 czerwca 2019r. w Koszęcinie. Motywem przewodnim wydarzenia są słowa Jana Pawła II: „Proszę was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu…”. Finał konkursu odbywa się w Święto Edukacji Regionalnej, organizowane corocznie przez Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej działające przy Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.  Do finału zakwalifikowało się łącznie 20 przedszkoli i szkół.

Jak podało organizujące konkurs Kuratorium Oświaty w Katowicach, w kategorii dla szkół województwa śląskiego pierwsze miejsce zajęło Przedszkole im. Władysława Pieronka w Radziechowach.  Konkurs, organizowany przez Śląskiego Kuratora Oświaty i Wojewodę Śląskiego pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, ma charakter interdyscyplinarny. Jego motywem przewodnim w tym roku jest Region-Ludzie-Muzyka – w związku z uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie ogłoszenia roku 2019 Rokiem Stanisława Hadyny – założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 75 przedszkoli i szkół. Konkurs ma złożoną formułę.

Jest to konkurs wieloetapowy, jego realizacja trwa od grudnia aż po czerwiec, a skierowany jest do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa śląskiego. W pierwszym etapie zgłoszone placówki oceniane są pod kątem całokształtu ich wieloletniej działalności w czterech obszarach: sposób realizacji edukacji regionalnej, baza placówki, współpraca  ze środowiskiem oraz działania popularyzujące placówkę w regionie, kraju, a nawet poza jego granicami. W kolejnym etapie najwyżej ocenione placówki miały przygotować i zrealizować projekt edukacyjny z kręgu tematycznego „Życie muzyczne w mojej miejscowości i regionie. Jak już Państwu wiadomo z wcześniejszych publikacji, w ostatnich miesiącach Przedszkole im. Władysława Pieronka  w Radziechowach realizowało projekt edukacyjny pod nazwą „Co góralowi w duszy gra?- Radziechowska nuta wczoraj i dziś”. Realizacja projektu obejmowała m.in. spotkania z regionalistamiGrzegorzem Brodką i Brygidą Murańską. Przedszkole odwiedzili instrumentaliści  Orkiestry Dętej w Radziechowach (Bogusław Michalski, Stanisław Koźbiał i Zdzisław Piecuch).  Dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza Piotra Pokojnikowa i organisty Jerzego Greniapoznaliśmy historię i budowę organów kościelnych. Jednym z efektów projektu, a zarazem zadaniem kolejnego etapu konkursu było stworzenie edukacyjnej gry planszowej „Co góralowi w duszy gra?”.

W działania konkursowe na kolejnych jego etapach zaangażowani byli wszyscy wychowankowie i nauczyciele Przedszkola im. Władysława Pieronka w Radziechowachprzy współpracy z instytucjami i regionalistami:

  1. Sprawozdanie z wieloletniej działalności przedszkola w zakresie realizacji tematyki regionalnej w formie opisowej: Małgorzata Kasperek, prezentacja multimedialna:Aleksandra Kania;
  2. Sprawozdanie z realizacji projektu w formie opisowej: Mirosława Szala;
  3. Jednym z trwałych efektów realizacji projektu jest stworzenie edukacyjnej gry planszowej „Co góralowi w duszy gra?”, którą zaprojektowały i wykonały: Mirosława Szala, Aleksandra Kania, Renata Dziergas, Magdalena Brodka, Alicja Kąkol, Jolanta Frey i Barbara Kantyka przy wsparciu firmy FOLK-STYL Państwa Joanny i Henryka Martyniaków;
  4. Grupa wychowanków reprezentująca przedszkole w finale konkursu: Maja Dłutko, Nadia Knapek, Lena Kalfas, Nadia Stasica, Antoni Ryczkiewicz i Mateusz Sapeta;
  5. Przygotowanie dzieci do występu finałowego oraz filmu z przebiegu rozgrywanej gry: Jadwiga Howaniec i Monika Bejcar;
  6. Akompaniament do tańca konkursowego: Grzegorz Brodka i Józef Pielichowski;
  7. Nagranie i montaż filmu: Bartosz Ptak - ETNOSTUDIO;
  8. Za opracowanie artykułów na temat projektu na stronę internetową przedszkola i gminy oraz do prasy lokalnej, a także za kontakty z mediami odpowiedzialna była dyrektor  Małgorzata Kasperek.
  9. Dokumentacja fotograficzna udziału przedszkolaków w finale - Agnieszka Zemczak- Karkoszka (GCKPT Radziechowy- Wieprz).

Jesteśmy niezwykle dumni z możliwości reprezentowania gminy Radziechowy- Wieprz i promocji naszej miejscowości na szczeblu województwa i kraju  wobec tak szerokiego grona odbiorców.  Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które poprzez zaangażowanie w realizację projektu i organizację występu finałowego przyczyniły się do sukcesu Przedszkola im. Władysława Pieronka w Radziechowach.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia przy słowach wiersza Grzegorza Brodki pt. „Co góralowi w dusy gro?”, którymi nasze przedszkolaki rozpoczęły swój występ na scenie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie:

 

„Wsytko, co górolski,
wsytko po nasymu.
Straśnie mnie raduje,
nawet nie wjym cymu.

Kie włoze na siebie,
górolski łodziyni.
zaroz lepij deptom
po beskidzkij ziymi.

Kie na holi stane,
mjyndzy łowieckami,
to jak byk był w niebie
mjyndzy janiołami.

 Jak skrzypki zagrajom,
kie basy usłyse.
to sie mi dusycka
w serdusku kołyse.”

 

Z serdecznym podziękowaniem:
Małgorzata Kasperek - dyrektor przedszkola

Zobacz również: https://cowkulturze.pl/i-miejsce/

Drukuj/PDF

Eksportuj dokument do PDF, jeśli chcesz wydrukować lub zapisać zawartość tej strony.

Udostępnij

Kategorie spraw urzędowych