Dziś jest niedziela, 23 czerwca 2024 r.
Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
Pogoda: 2°C, lekki deszcz więcej →

"Lekcje Kultury Wołoskiej" u Grojcowian

"Lekcje Kultury Wołoskiej" u Grojcowian

We wtorek - 27 czerwca 2023 roku o godzinie 17:00 zaprosiliśmy wszystkich zainteresowanych na "Lekcje Kultury Wołoskiej". Była to lekcja regionalna, podczas której dowiedzieliśmy się kim byli Wołosi, skąd przywędrowali, czym się zajmowali. Obejrzeliśmy także krótką góralską bajkę „Jako to z wełnom było” która pięknie obrazuje pochodzenie, pozyskiwanie, całoroczne wykorzystanie i obróbkę wełny. Posłuchaliśmy dźwięków trombity i rogu, piszczałek, okaryny i sowy oraz instrumentu o nazwie gajdy! Był też wykład o elementach tradycyjnego stroju naszych sąsiadów – Górali Śląskich oraz charakterystyczne dla nich tańce w wykonaniu młodzieży z Zespołu „Koniaków”. Była też „maśnicka” i wyrób masła a następnie degustacja tego własnoręcznie zrobionego produktu, który jak się okazało w naturalnej wersji smakuje całkiem inaczej niż ten ze sklepu, co zdziwiło niektórych z uczestników lekcji. Prelekcję prowadził i grał na instrumentach Janko Macoszek – kustosz Muzeum Chata Kawuloka w Istebnej. Wszystko odbyło się w „biołej izbie” - Siedzibie Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Grojcowianie” w Domu Wielofunkcyjnym w Brzuśniku.

W trakcie naszego spotkania gościliśmy operatora Studio Siermix, który dla naszej inicjatywy czyli "Lekcji Kultury Wołoskiej" (jako pierwszych pięciu na liście rankingowej) wykonywał zdjęcia i materiał do powstającego filmu edukacyjno-promującego.

Lekcją regionalną rozpoczęliśmy realizację projektu w ramach Karpackich inicjatyw lokalnych - "Lekcje Kultury Wołoskiej" podczas którego zaplanowaliśmy wiele ciekawych działań, między innymi warsztaty gry na instrumentach pasterskich, konkurs plastyczny, a także nagrania słuchowisk dla najmłodszych! Czeka nas świetna zabawa!

 

Karpackie inicjatywy lokalne

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia"


Kategorie spraw urzędowych