Dziś jest sobota, 20 lipca 2024 r.
Imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
Pogoda: 2°C, lekki deszcz więcej →

Obchody Dnia Patrona i Narodowego Święta Niepodległości w Radziechowskim Przedszkolu

Obchody Dnia Patrona i Narodowego Święta Niepodległości w Radziechowskim Przedszkolu

Listopad jest miesiącem wielkiego świętowania w Przedszkolu im. Władysława Pieronka. Uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości w szczególny sposób współgrają z obchodami Dnia Patrona przedszkola. Władysław Pieronek przed 109 laty wstąpił w szeregi Legionów Piłsudskiego i wraz ze swoimi druhami walczył o niepodległą Ojczyznę. Po zakończeniu wojny aktywnie uczestniczył w tworzeniu wielu organizacji i instytucji w wolnej Polsce jako wójt gminy, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej, prezes Ogniska Związku Podhalan.

Uroczystość w dniu 9 listopada 2023r. miała charakter łączący obchody 105 rocznicy  odzyskania przez Polskę niepodległości i Dnia Patrona z podsumowaniem realizowanego w bieżącym roku projektu edukacyjnego pt. „Po Żywiecczyźnie z Szymonem Wróblem- filmowe podróże małe i duże”.  Świętowała cała społeczność przedszkola: wychowankowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i rodzice przedszkolaków. Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Wójt Gminy Maciej Mika, Ksiądz Dziekan Piotr Pokojnikow, reżyser i dziennikarz  Szymon Wróbel, Tadeusz Matlak reprezentujący rodzinę Patrona Przedszkola, sołtys Radziechów Janina Tlałka,  Barbara Lizak reprezentująca Referat Oświaty Radziechowy-Wieprz, Grzegorz Brodka- regionalista i radny Gminy Radziechowy- Wieprz. Wszystkim tym osobom wręczono albumy pamiątkowe jako wyraz wdzięczności za wsparcie w realizacji projektu „Po Żywiecczyźnie z Szymonem Wróblem – filmowe podróże małe i duże”. Przypomnijmy, że realizacja projektu przyczyniła się w dużej mierze do tegorocznego zwycięstwa Przedszkola im. Władysława Pieronka w Radziechowach w XIII edycji Wojewódzkiego Konkursu „Edukacja Regionalna w Szkole”. Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie wydania albumów pamiątkowych, ufundowanie kwiatów złożonych na grobach Patrona Przedszkola i jego syna Mieczysława, a także za przygotowanie słodkiego poczęstunku dla uczestników uroczystości.

Kontynuację listopadowego świętowania radziechowskim przedszkolakom wzorem lat poprzednich zapewnił żołnierz Wojska Polskiego sierżant Krzysztof Bejcar. Z jego udziałem wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Kilkudniowe obchody zakończone zostały Świętem Patrona w przedszkolu na dole. Były pieśni patriotyczne i poezja Władysława Pieronka w pięknej regionalnej oprawie.  Pięknym podsumowaniem atmosfery uroczystości niech będą słowa hymnu przedszkola autorstwa Władysława Pieronka poświęcone mieszkańcom Radziechów walczącym o niepodległą Polskę:

„Hej, chłopcy juhasi podzieli się kasik,

z Jaworzynki cy ze wsi, wyście wsytcy nasi.

Rośli jak jedlicki, zwinni jak kozicki,

radziechowskie sykowne zanućcie pieśnicki.

Wychowani w kiyrpcak pod słómianom strzechom

honorym nasej wioski, łOjcyzny pociechom”.

Opracowanie tekstu: Małgorzata Kasperek

Kategorie spraw urzędowych