Dziś jest niedziela, 25 lutego 2024 r.
Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
Pogoda: 2°C, lekki deszcz więcej →

Przedszkole Im. Władysława Pieronka w Radziechowach w Finale Wojewódzkiego Konkursu „Edukacja Regionalna w Szkole”

Przedszkole Im. Władysława Pieronka w Radziechowach w Finale Wojewódzkiego Konkursu „Edukacja Regionalna...

Z ogromną dumą i radością informuję, że Przedszkole im. Władysława Pieronka w Radziechowach kolejny raz zostało zakwalifikowane do finału Wojewódzkiego Konkursu Edukacja Regionalna w Szkole "Proszę Was pozostańcie wierni temu dziedzictwu" - Święty Jan Paweł II. Konkurs jest wieloetapowy. W pierwszym etapie konkursu placówki oświatowe (przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe) muszą wykazać się wieloletnimi osiągnięciami w dziedzinie edukacji regionalnej. W kolejnym etapie realizują projekt edukacyjny. W tym roku motyw przewodni brzmiał: „Wielcy twórcy województwa śląskiego w nowej odsłonie. Odkrywamy, interpretujemy, tworzymy – teatr, literatura, film.” Dzięki uprzejmości przyjaciela naszego przedszkola, Szymona J. Wróbla, zrealizowaliśmy projekt "Po Żywiecczyźnie z Szymonem Wróblem-filmowe podróże małe i duże". Projekt został bardzo wysoko oceniony przez powołaną przez Śląskiego Kuratora Oświaty komisję wojewódzką i w ten oto sposób znaleźliśmy się w piątce najlepszych przedszkoli województwa śląskiego realizujących edukację regionalną.  6 czerwca 2023r. reprezentacja przedszkola weźmie udział w potyczkach finałowych w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Koszęcinie.

Teraz kilka zdań o osobie, której twórczość stała się motywem przewodnim naszego projektu edukacyjnego. Szymon J. Wróbel- reżyser filmów dokumentalnych, dziennikarz i pisarz urodzony w 1986 r. w Żywcu, należy do grona znamienitych przyjaciół naszego przedszkola. Pochodzi z Jeleśni na Żywiecczyźnie. W swoim dorobku ma filmy dokumentalne: „Jego oczami” (2012), „Z domu” (2016), „Ojciec, czyli o Pieronku” (2017), „Jukace. Magiczna historia” (2022). Jest autorem trzech książek: „Jego oczami” (2014), „Ojciec, czyli o Pieronku” (2018) oraz „Humorem i uśmiechem” (2021). Jego twórczość została wielokrotnie doceniona: zwycięstwo w plebiscycie „Osobowość roku 2017” w kategorii „Kultura”; odznaczenie medalem pamiątkowym 750-lecia Żywca w 2018 r. za promowanie Żywca i Żywiecczyzny; wyróżnienie odznaką „Zasłużony dla województwa śląskiego” w 2022 r.

Tak się złożyło, że do stworzenia filmu i książki pt. „Ojciec, czyli o Pieronku” zainspirowały twórcę m. in. wydarzenia związane z nadaniem imienia radziechowskiemu przedszkolu. Wybór Szymona J. Wróbla i jego twórczości jako podmiotu badań w realizowanym projekcie wydaje się być oczywisty. Wszystkie filmy Szymona J. Wróbla łączą się pośrednio lub bezpośrednio z Żywiecczyzną.  W filmie pt. „Jego oczami”, księdza profesora Tischnera i jego kazania dla dzieci wspomina jego przyjaciel, pochodzący z Żywiecczyzny biskup Tadeusz  Pieronek. Kolejny film pt. „Z domu” porusza temat wysiedleń mieszkańców Żywiecczyzny w okresie drugiej wojny światowej. Wydarzenia te bezpośrednio dotknęły również rodzinę Władysława Pieronka. Ten z kolei obok swojego syna jest jednym z głównych bohaterów filmu pt. „Ojciec, czyli o Pieronku”. Całość filmowej podróży po Żywiecczyźnie zamyka nawiązujący do góralskich tradycji kolędniczych film pt. „Jukace. Magiczna historia”. 

Sporo się wydarzyło podczas tej projektowej filmowej podróży:

 • Projekcja w przedszkolu filmu Szymona J. Wróbla „Jukace. Magiczna historia”.
 • Występ grupy kolędniczej „Przybłędy z Przybędzy” dla przedszkolaków i pracowników.
 • Wykonanie prac plastycznych oraz kolędowanie noworoczne przez dzieci inspirowane występem grupy kolędniczej oraz projekcją filmu.
 • Wycieczka do Muzeum Miejskiego w Żywcu połączona z warsztatami etnograficznymi dla dzieci na temat obrzędowości w tradycji górali żywieckich.
 • Spotkanie autorskie w przedszkolu z Szymonem J. Wróblem z udziałem przedszkolaków, rodziców, nauczycieli, przedstawicieli instytucji i organizacji lokalnych oraz innych zainteresowanych przyjaciół naszego przedszkola. Rozmowy na temat inspiracji oraz samego procesu tworzenia na podstawie projekcji wybranych fragmentów filmów.
 • Wieczorek poetycki poświęcony twórczości Władysława Pieronka związanej z wysiedleniem- projekcja fragmentu filmu „Ojciec, czyli o Pieronku”, recytacja przez przedszkolaki wierszy pisanych dla dzieci na wysiedleniu, słuchanie fragmentów sztuki teatralnej pt. „Wysiedlenie”.
 • Wycieczka do Pieronkówki- domu wybudowanego przez Władysława Pieronka w 1926 r., z którego został wysiedlony w 1940 r. Spotkanie i rozmowa z rodziną patrona przedszkola.
 • Spotkania z misiem Bartkiem- głośne czytanie przedszkolakom z podziałem na role kazań niecodziennych dla dzieci księdza profesora Józefa Tischnera oraz fragmentów gawęd o Tischnerze z książki W. Bonowicza „Kapelusz na wodzie” (inspirowane projekcją fragmentów filmu Szymona J. Wróbla pt. „Jego oczami”).
 • Montaż i projekcja filmu pt. „Po Żywiecczyźnie z Szymonem Wróblem - podróże małe i duże.”
 • Konkurs na plakat do filmu dokumentującego realizację projektu. Wystawa prac pokonkursowych w Gminnej Bibliotece Publicznej połączona z promocją filmów
  i książek autorstwa Szymona J. Wróbla.

W działania konkursowe na kolejnych jego etapach zaangażowani byli wszyscy wychowankowie i nauczyciele Przedszkola im. Władysława Pieronka w Radziechowach przy współpracy z instytucjami naszego regionu:

 1. Sprawozdanie z wieloletniej działalności przedszkola w zakresie realizacji tematyki regionalnej w formie opisowej: Małgorzata Kasperek, prezentacja multimedialna: Aleksandra Kania.
 2. Sprawozdanie z realizacji projektu w formie opisowej: Mirosława Szala.
 3. Wykonanie infografika ilustrującej  działania projektowe: Monika Bejcar, Aleksandra Kania, Dorota Konior i Małgorzata Kasperek.
 4. Zespół przedszkolaków, który będzie reprezentował przedszkole w finale konkursu: Szymon Bejcar, Jessica Lalik, Bartłomiej Ryczek, Maria Ryczkiewicz, Franciszek Satława, Julia Tlałka.
 5. Przygotowanie dzieci do działań projektowych oraz do  występu finałowego: Dorota Konior, Monika Bejcar, Aleksandra Kania
 6. Za koordynację działań projektowych, opracowanie artykułów na stronę internetową przedszkola i gminy oraz do prasy lokalnej, a także za kontakty z mediami odpowiedzialna była dyrektor Małgorzata Kasperek.

Serdecznie dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które poprzez zaangażowanie w realizację projektu przyczyniły się do sukcesu Przedszkola im. Władysława Pieronka w Radziechowach. Szczególne podziękowania w imieniu całej społeczności przedszkola składam Szymonowi J. Wróblowi i zachęcam do zapoznania się z jego twórczością.

Małgorzata Kasperek - dyrektor Przedszkola
im. Władysława Pieronka w Radziechowach

Kategorie spraw urzędowych