
Z dumą i radością informuję, że Przedszkole im. Władysława Pieronka w Radziechowach kolejny raz zostało zakwalifikowane do finału XV-tej edycji Wojewódzkiego Konkursu Edukacja Regionalna w Szkole "Proszę Was pozostańcie wierni temu dziedzictwu" - Święty Jan Paweł II. Konkurs jest wieloetapowy. W pierwszym etapie konkursu placówki oświatowe (przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe) wykazują się wieloletnimi osiągnięciami w dziedzinie edukacji regionalnej. Drugi etap to realizacja projektu edukacyjnego. Motyw przewodni tegorocznej edycji konkursu brzmiał: „OBRZĘDY DAWNIEJ I DZIŚ - poznajemy dziedzictwo kulturowe naszego regionu”. Przepustką do finału konkursu stała się realizacja przez przedszkole edukacyjnego projektu regionalnego pod nazwą: „Kiela zrobij trzeba, by miej konsek chleba – dawne i dzisiejsze obrzędy dożynkowe górali żywieckich”. Projekt został wysoko oceniony przez powołaną przez Śląskiego Kuratora Oświaty komisję wojewódzką i w ten sposób znaleźliśmy się w piątce najlepszych przedszkoli województwa śląskiego realizujących edukację regionalną. 3 czerwca 2025r. reprezentacja przedszkola weźmie udział w potyczkach finałowych w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Koszęcinie.
Link do wyników konkursu:
https://kuratorium.katowice.pl/index.php/kuratorium/aktualnosci/wyniki-iii-etapu-xv-edycji-konkursu-edukacja-regionalna-w-szkole-prosze-was-pozostancie-wierni-temu-dziedzictwu-jan-pawel-ii-w-roku-szkolnym-2024-2025/
A oto najważniejsze działania projektowe:
- Spotkanie przedszkolaków z regionalistami i twórcami ludowymi: Brygidą Murańską i Wiesławem Pawlusem, podczas którego dzieci wysłuchały opowieści góralską gwarą na temat pracy rolników- począwszy od zasiania ziarna aż po upieczenie bochenka chleba. Wiersz autorstwa Brygidy Murańskiej pt. „Kiela zrobij trzeba, by miej konsek chleba” stał się inspiracją do nadania nazwy realizowanemu projektowi.
- Warsztaty reporterskie z dziennikarzami Redakcji Żywiec Info, które przygotowały dzieci do pozyskiwania rzetelnych informacji i ciekawego materiału zdjęciowego do dokumentacji projektu regionalnego.
- Warsztaty rozróżniania rodzajów zbóż, wysiewanie ich nasion, a następnie obserwacja ich kiełkowania i wzrostu.
- Pieczenie domowego chleba podczas zajęć przedszkolnych.
- Warsztaty bibułkarskie z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Radziechowach: Lucyną Roczyną, Marią Roczyną, Krystyną Mieszczak i Małgorzatą Kosiec.
- Wyplatanie wieńca dożynkowego.
- Wycieczka do Muzeum Miejskiego w Żywcu i udział dzieci w warsztatach etnograficznych prowadzonych przez panią kustosz Barbarę Rosiek na temat „Od ziarna do chleba”.
- Wycieczka do gospodarstwa rolnego Państwa Sebastiana i Moniki Rybarskich, podczas której dzieci mogły dokonać porównania wiedzy o tradycyjnych sposobach uprawy zboża ze współczesnością, gdzie pracę wielu ludzi zastępują nowoczesne maszyny.
- Udział delegacji nauczycieli w Święcie Teatru i warsztatach teatralnych organizowanych przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.
- Dożynki w przedszkolu jako podsumowanie realizacji edukacyjnego projektu regionalnego w postaci przedstawienia tradycyjnego obrzędu dożynkowego w strojach regionalnych i w gwarze górali żywieckich dla społeczności przedszkolnej oraz zaproszonych gości, czyli Koła Gospodyń Wiejskich w Radziechowach i przedstawicieli rodziców.
W działania konkursowe na kolejnych etapach zaangażowani byli wszyscy wychowankowie i nauczyciele Przedszkola im. Władysława Pieronka w Radziechowach przy współpracy z instytucjami naszego regionu:
- Sprawozdanie z wieloletniej działalności przedszkola w zakresie realizacji tematyki regionalnej w formie opisowej: Małgorzata Kasperek, prezentacja multimedialna: Aleksandra Kania.
- Sprawozdanie z realizacji projektu w formie opisowej: Mirosława Szala.
- Wykonanie posteru (plakatu) ilustrującego działania projektowe: Mirosława Szala Renata Dziergas, Magdalena Brodka, Natalia Murańska i Barbara Kantyka.
- Zespół przedszkolaków, który będzie reprezentował przedszkole w finale konkursu: Lena Błachut, Martyna Kliś, Karolin Ryczek, Zuzanna Turek, Krzysztof Kania i Patryk Kargul.
- Przygotowanie dzieci do działań projektowych oraz do występu finałowego: Jadwiga Howaniec i Monika Bejcar.
- Za koordynację działań projektowych, opracowanie artykułów na stronę internetową przedszkola i gminy oraz do prasy lokalnej, a także za kontakty z mediami odpowiedzialna była dyrektor Małgorzata Kasperek.
Serdecznie dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które poprzez zaangażowanie w realizację projektu przyczyniły się do sukcesu Przedszkola im. Władysława Pieronka w Radziechowach.
Małgorzata Kasperek - dyrektor Przedszkola
im. Władysława Pieronka w Radziechowach