Dziś jest sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
Pogoda: 2°C, lekki deszcz więcej →

Przybłędy z Przybędzy z winszowaniem w Przedszkolu im. Władysława Pieronka w Radziechowach

Przybłędy z Przybędzy z winszowaniem w Przedszkolu im. Władysława Pieronka w Radziechowach

„Na scynści, na zdrowi na tyn Nowy Rok,
cobyście byli zdrowi, weseli jak w niebie janieli!
Cobyście mieli wsyskiego dości jak na tej połaźnicce uości,
coby sie Wóm rodziło, kopiło i do stodoły dyślym uobróciło!”

Z takim właśnie winszowaniem  odwiedziła  wychowanków Przedszkola im. Władysława Pieronka w Radziechowach grupa kolędnicza Przybłędy z Przybędzy. W dniu 3 lutego 2023r.  parking przykościelny oraz na plac zabaw przy obydwu radziechowskich przedszkolach zapełnił się barwnymi postaciami dziadów noworocznych, którym przygrywała góralska kapela. Kogóż tam nie było!  Przy skocznych dźwiękach heligonek  tańczyli: Niedźwiedź, Konie, Macidula, Kominiarz, Baba, Diabeł, Śmierć, Dziechciorz, i wielu innych. Całemu wydarzeniu towarzyszyła radość wszystkich obecnych, która w sercach budzi nadzieję na dobry rok 2023. Radosne odwiedziny pełnych magicznej symboliki przebierańców zwane kolędowaniem w tradycji góralskiej mają  na celu zapewnić gospodarzom szczęście, zdrowie, urodzaj i dostatek na cały rok. Wierzymy, że taki właśnie efekt przyniesie tegoroczne karnawałowe spotkanie przedszkolaków z naszymi rodzimymi folklorystami.

Dzieci pod kierunkiem wychowawczyń przygotowały się starannie do spotkania z dziadami noworocznymi. Właśnie rozpoczynamy realizację kolejnego projektu regionalnego, z których to Przedszkole im. Władysława Pieronka w Radziechowach jest dobrze znane w całym regionie, a nawet województwie. W zeszłym roku realizacja projektu o walorach przyrodniczych zapewniła przedszkolu II miejsce w województwie w zakresie edukacji regionalnej. Wcześniej projekt o muzyce góralskiej przyczynił się do zdobycia przez Przedszkole im. Władysława Pieronka w Radziechowach pierwszego miejsca w ogólnopolskiej edycji Konkursu Edukacja Regionalna w Szkole „Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu…”. W tym roku zajmować się będziemy twórcami województwa śląskiego w nowej odsłonie. Przedszkolaki rozpoczęły swoją kulturową podróż po Żywiecczyźnie od filmu Szymona J. Wróbla pt.”Jukace. Magiczna historia”. Jest to film dokumentalny o pasji, tradycji, wartościach, czyli o unikatowej grupie obrzędowej, która zdarzyła się w Zabłociu na Żywiecczyźnie, ale zdarzyć się mogła w każdym miejscu w Polsce. Jukace, to barwne stroje, magiczne maski i piękna historia wielu pokoleń, która przetrwała do dziś! To jedna z wielu grup obrzędowych na Żywiecczyźnie. Mamy to szczęście, że na terenie gminy Radziechowy- Wieprz również działają grupy miłośników tradycji góralskich, a jedną z nich są właśnie Przybłędy z Przybędzy. Wśród jej członków są mieszkańcy Przybędzy, Radziechów i Cięciny. Występ był ogromną atrakcją dla przedszkolaków.

Drodzy Panowie, Przybłędy z Przybędzy, w imieniu całej społeczności przedszkola i swoim własnym dziękuję za to, że Wam się chciało poświęcić wolny czas, energię i talent na przekazanie najmłodszym mieszkańcom Radziechów cennego dziedzictwa kulturowego naszego regionu. I na ten  Nowy Rok  2023 życzę, coby sie Wóm rodziło, kopiło i do stodoły dyślym uobróciło!

Małgorzata Kasperek - dyrektor Przedszkola
im.Władysława Pieronka w Radziechowach

Kategorie spraw urzędowych