Dziś jest wtorek, 31 stycznia 2023 r.
Imieniny: Joanny, Ksawerego, Luizy
Pogoda: 2°C, lekki deszcz więcej →

Spotkanie z „Dwujęzycznym Przedszkolakiem” w Publicznym Przedszkolu w Wieprzu

Spotkanie z „Dwujęzycznym Przedszkolakiem” w Publicznym Przedszkolu w Wieprzu

Publiczne Przedszkole w Wieprzu od lat poszukuje nowatorskich dydaktycznych rozwiązań, których celem jest stworzenie przyjaznych warunków rozwoju dzieci na miarę ich indywidualnych możliwości rozwojowych. W bieżącym roku szkolnym w naszej placówce realizujemy Ogólnopolski innowacyjny program „Dwujęzyczny Przedszkolak” Firmy Akkademus Innowacje dla Edukacji. Program realizowany jest dzięki odważnej i odpowiedzialnej postawie całego grona pedagogicznego przedszkola oraz dzięki pozytywnemu podejściu wszystkich rodziców naszych przedszkolaków, którzy w całości opłacili udział dzieci w tym programie.

Dwujęzyczny Przedszkolak to  innowacyjne rozwiązanie w edukacji przedszkolnej, wplatające język angielski do codziennych czynności dziecka, które w sposób naturalny zapewnia mu równoległe poznawanie dwóch języków. Program realizowany jest we wszystkich grupach naszego przedszkola i  przewiduje około 1200 aktywności i zabaw w ciągu roku. Codzienny kontakt naszych maluchów z językiem angielskim w przedszkolu sprawia, że dzieci nie czują lęku przed językiem obcym, co w konsekwencji wzmacnia poczucie pewności siebie, satysfakcję z podejmowanych działań i chęć do osiągania kolejnych celów. Badania naukowe przeprowadzone na całym świecie dowodzą, że znajomość języków obcych daje ogromne możliwości rozwoju, otwiera okno na świat, ułatwia codzienne działania, ale też daje szansę na realizację najbardziej ambitnych celów i marzeń w coraz bardziej otwierającym się świecie.

W ramach promocji tego programu oraz naszych działań 20 maja br. w pomieszczeniach Centrum Edukacji Ekologicznej w Wieprzu nasze przedszkole wraz z Firmą Akkademus, reprezentowaną przez Panią Anetę Zwolińską Dyrektora Departamentu Edukacji w tejże firmie, zorganizowało zajęcie otwarte, pod hasłem „Zabawy z Dwujęzycznym Przedszkolakiem”, z udziałem przedszkolaków z Przedszkola w Juszczynie, które przybyły do nas razem ze swoją wychowawczynią Panią Katarzyną Murańską oraz Panią Agnieszką Wrzeszcz. Ponadto swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Radziechowy – Wieprz – Pan Maciej Mika,  Kierownik Referatu Oświaty – Pani Małgorzata Piela, Główna księgowa Referatu Oświaty – Pani Barbara Lizak, Dyrektor GCKPT – Pani Agnieszka Biegun wraz z pracownikami Panią Martą Bem oraz Weroniką Rozmus.

Zajęcie, w którym została wykorzystana platforma „Dwujęzycznego Przedszkolaka” przygotowała i poprowadziła Pani Izabela Dudek – nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz języka angielskiego zatrudniona w Publicznym Przedszkolu w Wieprzu. Tematem zajęć i zabaw integracyjnych dzieci z obydwóch przedszkoli była „Łąka – The Meadow”. Podczas proponowanych działań dzieci miały możliwość udziału w aktywnościach muzyczno-ruchowych, słownych oraz plastycznych. Dzieci zostały wprowadzenie w świat języka angielskiego w naturalny sposób, czyli poprzez zabawę. Codzienne aktywności podejmowane w przedszkolu, takie jak między innymi gimnastyka, zajęcia tematyczne, plastyczne, muzyczne, czy nawet czynności higieniczno-porządkowe zostały przeprowadzone w języku angielskim w sposób minimalizujący odczuwanie lęku w czasie kontaktu z językiem obcym.

Podczas całego zajęcia panowała bardzo radosna atmosfera, widoczne było u dzieci ogromne zainteresowanie i zaangażowanie w działania. Na zakończenie zajęć dzieci zaprezentowały wykonane w grupach piękne plakaty przedstawiające łąkę, a w nagrodę wszyscy zebrani otrzymali pyszny kawałek tortu upieczonego specjalnie na tą okazję. Ponadto organizatorzy zadbali o upominki dla przedszkolaków i podziękowania dla przybyłych gości. To był wspaniały czas spędzony w radosnej i ciepłej atmosferze, przepełniony emocjami, które na długo pozostaną w świadomości uczestników spotkania.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim przybyłym gościom z Panem Maciejem Miką - Wójtem Gminy Radziechowy-Wieprz na czele, którzy mimo wielu obowiązków, zdecydowali się poświęcić swój cenny czas dla nas. Dziękuję Pani Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. J. Polaka w Juszczynie - Irenie Kulce za pozytywną odpowiedź na nasze  zaproszenie do wzięcia udziału przedszkolaków z Juszczyny w tym przedsięwzięciu. Gorąco dziękuję również gospodarzom Centrum Edukacji Ekologicznej za obecność oraz za udostępnienie lokalu, a także pomoc w przygotowaniu spotkania.

Pragnę podziękować również Firmie Akkademus Innowacje dla Edukacji oraz jej przedstawicielowi Pani Anecie Zwolińskiej, za wsparcie finansowe i merytoryczne organizacji spotkania oraz całoroczną współpracę w realizacji programu „Dwujęzyczny Przedszkolak” w naszej placówce.

Na zakończenie dziękuję Pani Izabeli Dudek za podjęcie się tego wyzwania i promowanie naszego przedszkola w środowisku lokalnym oraz wszystkim nauczycielom zatrudnionym w naszej placówce, a także rodzicom, bez decyzji których nie byłaby możliwa realizacja tak wartościowego programu. Wierzę, że również w kolejnych latach, w Publicznym Przedszkolu w Wieprzu, będzie on realizowany.

Zapraszamy na obszerna fotorelację na nasza stronę internetową: http://ppwieprz.szkolnastrona.pl/index.php?c=article&id=3586

 

Danuta Adamczyk
Dyrektor Publicznego Przedszkola w Wieprzu

Drukuj/PDF

Eksportuj dokument do PDF, jeśli chcesz wydrukować lub zapisać zawartość tej strony.

Udostępnij

Kategorie spraw urzędowych