Dziś jest sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
Pogoda: 2°C, lekki deszcz więcej →

Uczniowie z Juszczyny w Turcji

W ramach realizacji projektu Erasmus + „Lepsza edukacja dla uczniów i nauczycieli” w okresie od 13 do 19 października 2019 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się do szkoły partnerskiej w Turcji. Oprócz nas - Polaków miasto Uʂak zaprosiło uczniów z Chorwacji, Bułgarii i Rumunii.

Podróż rozpoczęła się w bardzo wczesnych godzinach porannych i trwała blisko 18 godzin. Uczniowie z wielkimi emocjami oczekiwali zwłaszcza na lot samolotem. Z lotniska w Wiedniu uczestnicy wyjazdu polecieli do Stambułu, a potem do Izmiru. Z okien samolotu można było podziwiać egzotyczny i dość suchy krajobraz Turcji. Po dotarciu do celu na uczniów czekały przesympatyczne  rodziny tureckie, u których dzieci zamieszkały na czas pobytu.

W poniedziałek gości przywitano w miejskim domu kultury bogatym programem artystycznym. Zaprezentowano tureckie tańce, zaśpiewał chór szkolny, a jeden z uczniów pochwalił się grą na bardzo dawnym tureckim instrumencie. Po oficjalnym powitaniu uczestnicy projektu, wykorzystując nowoczesną technologię, przedstawili informacje o swoim kraju, regionie, miejscowości, a także o sobie. Później przeszli do partnerskiej szkoły, po której zostali oprowadzeni i gdzie odbyły się pierwsze warsztaty. W godzinach popołudniowych koordynatorów projektu oficjalnie zaproszono na spotkanie z przedstawicielami władz oświatowych miasta Uʂak.

W kolejnych dniach uczniowie brali udział w zajęciach opierających się na nowoczesnych technikach IT oraz pracowali na platformie edukacyjnej e-Twinning. Uczestnicy projektu mogli obserwować zajęcia z matematyki, informatyki, języka angielskiego.  Największe emocje wzbudziła jednak wizyta w instytucie robotyki „Halk Egitim”, gdzie uczniowie samodzielnie programowali roboty, używając języka programowania scratch. Finałem zajęć była „bitwa” samochodów - robotów wyposażonych w baloniki i włócznie ze szpilek.

Podczas pobytu goście mieli możliwość podziwiać krajobrazy Turcji, zwiedzając malowniczy kanion Ulubey oraz ruiny starożytnego miasta Blaundus. O bogatej historii miasta Uʂak i całej Turcji można było usłyszeć, zwiedzając miejskie muzeum, odwiedzając tradycyjną wytwórnię dywanów, chodząc po ulicach i napotykając na  kolejne pomniki.

Bardzo ciekawą była całodniowa wycieczka do oddalonego o ponad 200 km miasta Eskisehir, gdzie czekał na uczniów rejs po miejscowej rzece oraz odwiedziny w Muzeum Figur Woskowych. Niezwykle interesujący okazał się pobyt w Centrum Nauki, gdzie zwiedzający samodzielnie wykonywali ciekawe eksperymenty. Największym powodzeniem cieszył się pokaz z elektrostatyki i pokaz trzęsienia ziemi. Z Centrum nauki uczniowie przeszli do Planetarium na 40-minutowy film o podbojach kosmosu. Wycieczkę zakończono w przepięknie urządzonym  i bogatym w egzotyczne, rzadko spotykane okazy zwierząt- ZOO  Eskisehir.

Odwiedzając tak odległy kraj,  jakim jest Turcja, trudno nie wspomnieć o kuchni i tutejszych przysmakach. Goście mogli degustować turecki kebab, kori, burum oraz słodką baklawę i gaszący pragnienie ajran.

Bardzo szybko nadszedł jednak czas powrotu do Polski. Uczestnicy wyjazdu ze łzami w oczach żegnali tureckie rodziny i pełni wrażeń, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia wrócili do Ojczyzny.

Weronika Ćwikła
Edward Szczyrk

Kategorie spraw urzędowych