Dziś jest wtorek, 21 maja 2024 r.
Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
Pogoda: 2°C, lekki deszcz więcej →

Przedszkole Małego Księcia w Wieprzu: "W Świątecznej Krainie Dwujęzycznego Przedszkolaka"

Przedszkole Małego Księcia w Wieprzu: "W Świątecznej Krainie Dwujęzycznego Przedszkolaka"


5 grudnia 2022r. w Przedszkolu Małego Księcia w Wieprzu odbyła się uroczysta inauguracja projektu „W Świątecznej Krainie Dwujęzycznego Przedszkolaka – Edycja II: Tradycje świąteczne”, który został opracowany przez metodyków Fundacji Dwujęzyczny Przedszkolak, oraz nauczycieli Przedszkola Małego Księcia w Wieprzu przy współpracy z Panią Jadwigą Jurasz. Patronat Honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki, Miasto Żywiec i Gmina Radziechowy-Wieprz, natomiast patronat medialny objęła TVP ABC.

Organizatorem uroczystości była Fundacja Dwujęzyczny Przedszkolak, którą reprezentowała Pani Aneta Zwolińska Prezes fundacji, natomiast współorganizatorem było Przedszkole Małego Księcia w Wieprzu.

Uroczystość uświetniło swoją obecnością bardzo wielu gości, wśród których była Pani Justyna Janoszek Dyrektor Biura Poselskiego Pana Grzegorza Pudy  Ministra Funduszy i  Polityki  Regionalnej, Pani Agnieszka Biegun radna Sejmiku Śląskiego, Dyrektora GCKPT Radziechowy-Wieprz, Pan Marek Czul Burmistrz Miasta Żywca, Proboszcz Parafii pw. NSNMP w Wieprzu Ksiądz Jerzy Matura, Pani Elżbieta Sobieska Dyrektor Delegatury Bielsko-Biała, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Pani Jadwiga Jurasz radna Powiatu Żywieckiego, Prezes Stowarzyszenia Grojcowianie, Pani Małgorzata Piela Kierownik Ref. Oświaty Gminy Radziechowy-Wieprz, Pani Małgorzata Michalska-Gąsiorek Kierownik Ref. Organizacyjno-Edukacyjnego w Gminie Lipowa, Pani Jadwiga Kliś radna Gminy Radziechowy-Wieprz, dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu Miasta Żywca, Gminy Łodygowice oraz Gminy Radziechowy-Wieprz. Ponadto bardzo miło było nam gościć przedstawicieli rodziców naszych przedszkolaków.

Projekt „W Świątecznej Krainie Dwujęzycznego Przedszkolaka” jest bezpłatny i łączy zabawy o tematyce Bożonarodzeniowej z nauczaniem języka angielskiego. Treści programowe zawarte na platformie edukacyjnej projektu dotyczą tematyki związanej z tradycjami świąt Bożego Narodzenia ze szczególnym zwróceniem uwagi na ludowe tradycje Żywiecczyzny. W projekcie będą brać udział wszystkie oddziały naszego przedszkola, ale również przedszkola z całej Polski i dlatego jest to wspaniała okazja do pokazania piękna i bogactwa kultury Górali Żywieckich, Polakom mieszkającym w innych regionach Polski. Wspaniała wartością projektu jest to, że może przystąpić do niego każdy nauczyciel bez względu na to, czy posiada kwalifikacje do nauczania języka obcego, czy też nie. Platforma jest zbudowana bardzo intuicyjnie, a scenariusze zajęć opracowane są szczegółowo i zawierają wszystkie rodzaje aktywności.

Pragnę w imieniu całej społeczności przedszkolnej złożyć podziękowania i wyrazić wdzięczność Fundacji Dwujęzycznego Przedszkolaka za docenienie wartości tradycji ludowych naszego regionu i zaproszenie Przedszkola Małego Księcia w Wieprzu do współpracy przy opracowywaniu II edycji świątecznego projektu. Pragnę nadmienić, że nasze przedszkole już drugi rok szkolny realizuje Ogólnopolski Program Dwujęzyczny Przedszkolak, jednak tegoroczny projekt świąteczny jest nam wszystkim bardzo bliski.

Pragnę również wyrazić wdzięczność Pani Jadwidze Jurasz, która służyła nam nieocenioną pomocą przy opracowaniu materiałów dydaktycznych, dotyczących ludowych tradycji naszego regionu, a także wraz ze swoją kapelą z Zespołu Ludowego Grojcowianie uświetniła podczas inauguracji program artystyczny w wykonaniu przedszkolaków.

Na zakończenie serdecznie dziękuję wszystkim gościom obecnym na uroczystości, a także nauczycielom naszego przedszkola – Pani I. Dudek oraz M. Duraj za wkład włożony w jej przygotowanie.

 

Zapraszam do obejrzenia pełnej fotorelacji z wydarzenia, która znajduje się na naszej stronie internetowej:

http://ppwieprz.szkolnastrona.pl/art,4063,inauguracja-projektu-w-swiatecznej-krainie-dwujezycznego-przedszkolaka

Danuta Adamczyk
Dyrektor Przedszkola Małego Księcia w Wieprzu

Kategorie spraw urzędowych