Dziś jest niedziela, 25 lutego 2024 r.
Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
Pogoda: 2°C, lekki deszcz więcej →

Zagospodarowanie miejsc publicznych na terenie Sołectw Juszczyna. Wieprz, Radziechowy, Przybędza, Bystra, Brzuśnik poprzez zakup i montaż oświetlenia solarnego

Gmina Radziechowy-Wieprz z przyjemnością informuje, że kolejny rok z rzędu pozyskała fundusze

W MARSZAŁOKWSKIM KONKURSIE „INICJATYWA SOŁECKA 2021”

 

Na zadanie „Zagospodarowanie miejsc publicznych na terenie Sołectw Juszczyna. Wieprz, Radziechowy, Przybędza, Bystra, Brzuśnik poprzez zakup i montaż oświetlenia solarnego” ustalono następujące kwoty:

Koszty całkowite realizacji zadania: 147 000,00 zł

Koszty kwalifikowalne realizacji zadania: 147 000,00 zł

Koszty niekwalifikowalne realizacji zadania: 0,00 zł

Własne środki finansowe gminy przeznaczone na realizację zadania: 87 000,00 zł

Wysokość  pomocy finansowej ze środków budżetu Województwa Śląskiego na realizację zadania: 60 000,00 zł

 

Gmina Radziechowy-Wieprz obejmuje swym zasięgiem wsie: Brzuśnik, Bystra, Juszczyna, Przybędza, Radziechowy i Wieprz.

Z racji swego położenia i walorów miejscowości są chętnie odwiedzane przez turystów.  Wsie typowo górskie, z zabudową wzdłuż jednej, głównej drogi przez wieś. Część zabudowy jest jednak rozlokowana wzdłuż bocznych ulic. Drogi główne przez miejscowości są dobrze oświetlone, dlatego wzdłuż tych dróg można w bezpieczny sposób poruszać się. Jednakże w bocznych ulicach i placach brakuje oświetlenia. Miejsca, które chcemy oświetlić to miejsca spacerów, spotkań mieszkańców i turystów. Dzięki ekologicznemu oświetleniu solarnemu będzie można przebywać bezpiecznie w tych miejscach także po zapadnięciu zmroku.

Wieprz to wieś położona wzdłuż prawego brzegu Soły. Wieprz to doskonała baza turystyczna i miejsce do odpoczynku o wspaniałych terenach rekreacyjnych. Szczególnie warto skorzystać z szlaków rowerowych, czy też spróbować wędkowania w nurcie górskiej rzeki Soły.

Sołectwo Wieprz podjęło decyzję, że całość funduszu sołeckiego na 2021 rok przeznaczy na zakup i montaż lamp solarnych, celem oświetlenia miejsc publicznych, tj. gminnych dróg i placów.

Przy wsparciu funduszu sołeckiego środkami z konkursu „Inicjatywa Sołecka 2021” zakupiono i zamontowano 18 lamp solarnych w Wieprzu.

Bystra jest wsią rozlokowaną wzdłuż potoku Bystrzanka. To doskonałe miejsce na wypoczynek posiadające własną infrastrukturę rekreacyjno-sportową: boisko, plac zabaw, szlaki rowerowe, gospodarstwa agroturystyczne. Turysta odwiedzający Bystrą ma możliwość zwiedzenia szlaku niebieskiego prowadzącego na Słowiankę.

Sołectwo Bystra podjęło decyzję, że część funduszu sołeckiego na 2021 rok przeznaczy na zakup i montaż lamp solarnych, celem oświetlenia miejsc publicznych, tj. gminnych dróg i placów. Przy wsparciu funduszu sołeckiego środkami z konkursu „Inicjatywa Sołecka 2021” zakupiono i zamontowano 7 lamp solarnych w Bystrej.

Brzuśnik jest wsią u stóp Kiczory i Magury. Jest to miejsce o pięknych walorach widokowych, na którego terenie wytyczone zostały szlaki rowerowe. Gmina Radziechowy-Wieprz wzbogaciła się w roku 2012 o nowoczesną i funkcjonalną halę sportową, która powstała przy Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Brzuśniku. Budynek Kulturalno-Oświatowy w Brzuśniku posiada nowa salę, mogąca pomieścić 300 osób wraz z w pełni wyposażonym zapleczem kuchennym. Budynek jest również siedzibą Zespołu Regionalnego “Grojcowianie” oraz “Mali Grojcowianie”. Siedzibę ma tu również Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Grojcowianie”, które wspiera działalność zespołu oraz utworzyło Izbę Regionalną w Brzuśniku.

Przy wsparciu konkursu „Inicjatywa Sołecka 2021” zakupiono i zamontowano 5 lamp solarnych w Brzuśniku.

Juszczyna to wieś o stosunkowo luźnej zabudowie usytuowana wzdłuż potoku Juszczynka. Głowna zabudowa miejscowości skupia się wzdłuż drogi powiatowej nr 1425 S Wieprz – Juszczyna – Jeleśnia. Część zabudowy jest jednak rozlokowana wzdłuż bocznych uliczek. Droga powiatowa jest dobrze oświetlona, dlatego wzdłuż głównej drogi można w bezpieczny sposób poruszać się. Jednakże w bocznych ulicach i placach brakuje oświetlenia. Juszczyna jest miejscowością bardzo atrakcyjną turystycznie: Z Juszczyny prowadzi żółty szlak na Przybór, Juszczynkę, Słowiankę i dalej na Romankę i Rysiankę. We wsi znajduje się piękny, drewniany kościół z 1927 roku.

Przy wsparciu konkursu „Inicjatywa Sołecka 2021” zakupiono i zamontowano 5 lamp solarnych w Juszczynie.

Radziechowy to jedna z najstarszych wsi na Żywiecczyźnie. Z Radziechów biegnie szlak turystyczny na Magurkę Radziechowską, Wiślankę i dalej na Baranią Górę lub Skrzyczne. Znajduje się tam zabytkowy Kościół p.w. św. Marcina. Punktem przyciągającym wielu turystów i pielgrzymów jest Góra Matyska z Krzyżem Jubileuszowym, nazywana „Golgotą Beskidów”.

Przy wsparciu konkursu „Inicjatywa Sołecka 2021” zakupiono i zamontowano 10 lamp solarnych w Radziechowach.

Przybędza to wieś o typowo letniskowej, luźnej zabudowie. Rozciąga się wzdłuż potoku Przybędza, a dzięki rozciągającym się na jej terenie szlakom rowerowym stanowi oraz widokom, stanowi atrakcyjną bazę dla turystów.

Przy wsparciu konkursu „Inicjatywa Sołecka 2021” zakupiono i zamontowano 4 lampy solarne w Przybędzy.

Łącznie zakupiono i zamontowano 49 lamp.

Lampy spełniają następujące parametry:

TYP MP Sol – 15 WAT
- Napięcie zasilania - 12 Volt
- Pobór Mocy - 15 Wat
- Wysokość masztu – 4,6 m – 5m
- Kontroler ładowania 
- Moc panelu PV min. 160 Watt
- Trwałość diod - 80.000h
- Moc akumulatorów – min. 70Ah
- Klasa Ochronności - I
- Stopień ochrony IP 65
- Odporność na uderzenia mechaniczne - IK 10
- Wysokość zawieszenia oprawy – 3,5m - 4m
- Źródło światła - MP- Led 15 Wat, 140lm/wat
- Strumień świetlny źródeł 2100 Im
- Temperatura barwowa – 4 500 - 6300 K
- Temperatura pracy -30°C +40°C
- Rodzaj słupa - stalowy ocynkowany
- Fundament- prefabrykowany750 x 200mm
- Gwarancja na cały osprzęt min- 2 lata
- Panel mono lub polikrystaliczny
- Akumulator żelowy umieszczony pod ziemią w szczelnym wodoodpornym boksie
- Układ inteligentnego sterowani latarni z możliwością ustawiania 3-4 czasów świecenia.
- Oprawa uliczna o regulowanym kącie położenia, zamontowana na wysięgniku o długości od 0,75m – 1m
- Kąt rozsyłu światła 170˚

Zrealizowanie zadania przyczyniło się znacznie do poprawy bezpieczeństwa i atrakcyjności wszystkich miejscowości w gminie Radziechowy-Wieprz.

Kategorie spraw urzędowych